Kwas hialuronowy jest substancją znajdującą szerokie zastosowanie w kosmetyce, co wynika głównie z jego właściwości przeciwzmarszczkowych oraz nawilżających. W czym może pomóc kwas hialuronowy i dlaczego warto kupować kosmetyki, które go posiadają?

 

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, którą można znaleźć w wielu preparatach kosmetycznych dostępnych na rynku. Wspomniany związek chemiczny jest polisacharydem naturalnie występującym w każdym żywym organizmie. U człowieka można go znaleźć m.in. w skórze, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Do najważniejszych zadań kwasu hialuronowego zalicza się:

  • wiązanie dużych ilości wody, co gwarantuje właściwe nawilżenie skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie m.in. układu stawowego,
  • udział w produkcji włókien kolagenowych, decydujących o elastyczności skóry,
  • współtworzenie mazi stawowej, zapewniającej odpowiednią ruchomość stawów,
  • wytwarzanie filmu łzowego,
  • ochrona skóry przed działaniem czynników atmosferycznych.

 

Kwas hialuronowy w kosmetyce

W ostatnich latach kwas hialuronowy, podobnie jak kwas salicylowy, znalazł szczególne uznanie w sektorze kosmetycznym, stając się składnikiem licznych kremów, maseczek, żeli i serów. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego znajdują się w ofertach wielu salonów kosmetycznych, ciesząc się wciąż wzrastającym zainteresowaniem. Za sukces tej substancji odpowiedzialne są przede wszystkim jej właściwości, takie jak higroskopijność oraz umiejętność łączenia włókien kolagenowych. Preparaty wzbogacone kwasem hialuronowym skutecznie nawilżają i ujędrniają skórę, redukują zmarszczki oraz przeciwdziałają tworzeniu się nowych. W sektorze kosmetycznym stosuje się trzy rodzaje kwasu hialuronowego, do których należą:

  • HMW, czyli kwas wielkocząsteczkowy, który z uwagi na rozmiar swoich cząsteczek wykorzystywany jest głównie do preparatów naskórnych, takich jak np. kremy, balsamy, maseczki,
  • LMW, czyli kwas małocząsteczkowy, pozwalający na szybkie wnikanie substancji czynnych, wpływający pozytywnie na gojenie się ran,
  • UMLW, czyli kwas ultramałocząsteczkowy, zapewniający dogłębne i intensywne nawilżenie skóry ze względu na możliwość wnikania do wewnętrznych warstw skóry.

 

Kwas hialuronowy odgrywa obecnie istotną rolę w medynie estetycznej, gdzie jest podawany podskórnie celem szybkiego uzyskania młodego i promiennego wyglądu cery. Wspomniana substancja stosowana jest zazwyczaj na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a także na skórę pod oczami. Ponadto kwas hialuronowy wykorzystywany jest do wypełniania ust, nadając im pożądany kształt i zapewniając odpowiednie nawilżenie. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zabiegi wykorzystujące właśnie ten składnik.

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym – dlaczego warto je mieć?

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego łączą w sobie efektywność i bezpieczeństwo, co jest bardzo istotne w użytkowaniu jakichkolwiek kosmetyków. Kwas hialuronowy jest substancją naturalną, która rzadko powoduje reakcje alergiczne, w związku z czym może być stosowana praktycznie przez każdego. Organizm ludzki sam produkuje kwas hialuronowy, jednak z upływem lat jego poziom staje się coraz niższy, czego skutkiem są m.in. zmarszczki i utrata jędrności skóry. Celem uniknięcia negatywnych następstw ubytku włókien kolagenowych warto odpowiednio wcześnie, czyli około 26. roku życia, zacząć aplikować na skórę kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego.

 

Innym przydatnym w pielęgnacji skóry kwasem jest kwas salicylowy, który słynie z właściwości złuszczających i antybakteryjnych. Kwas salicylowy jest szczególnie polecany w przypadku tłustej cery, posiadającej skłonności do wyprysków. Wspomniana substancja bez problemu przenika przez warstwę sebum na skórze, docierając w głąb mieszków włosowych, gdzie łagodnie usuwa bakterie, zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są liczne preparaty wzbogacone kwasem hialuronowym lub kwasem salicylowym, które pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji, gwarantując jej zdrowy i estetyczny wygląd.