Każdy chciałby mieć hollywoodzki uśmiech. Co on oznacza? Idealnie białe i równe zęby. Taki efekt może osiągnąć każdy, i nie musi mieć milionowej gaży. Estetyka dentystyczna stwarza wiele możliwości wybielenia zębów i uzyskania pięknego uśmiechu. To nie tylko kwestia urody, ale także dobrego samopoczucia. Osoby z przebarwieniami bardzo często cierpią na kompleksy i unikają spotkań towarzyskich. Podpowiadamy jak pozbyć się zahamowań i odzyskać pewność siebie.

Dlaczego zęby ciemnieją?

Trzeba jasno stwierdzić, że naturalnie białe zęby ma niewielki procent populacji. U większości osób kolor uzębienia ma bardzo różne odcienie bieli, od kości słoniowej do szarości i koloru żółtego. Skąd taka różnica? Na kolor uzębienia wpływ ma wiele czynników, przede wszystkim:

  • czynniki genetyczne,
  • błędy dietetyczne,
  • leczenie endodontyczne,
  • higiena jamy ustnej.

Decydujący wpływ na kolor zębów i ich trwałość mają czynniki genetyczne, które determinują kolor zębiny, mineralizację tkanek, ich skład chemiczny, grubość i odcienie szkliwa. Na te czynniki nie mamy wpływu. Jedynym wyjściem są licówki, czyli cienkie płytki z porcelany lub żywicy kompozytowej, które przykleja się na przednią część zębów.

Poza czynnikami genetycznymi najważniejszy wpływ na kolor uzębienia ma codzienna dieta. Picie kawy, herbaty, czerwonego wina powoduje osadzanie się osadu na zębach. Szczególnie negatywnie na zęby działa zielona herbata, która zawiera duże ilości taniny.

Oczywiście najbardziej negatywnie na kolor wpływa palenie papierosów. Zawarta w nich nikotyna nadaje im żółty kolor.

Dodatkowymi czynnikami może być leczenie kanałowe (ząb ciemnieje) oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej, zażywanie niektórych leków.

Metody rozjaśniania

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawienie koloru uzębienia, ale czasami wystarczy tylko usunięcie kamienia nazębnego za pomocą piaskowania, ultradźwięków lub mechanicznie. Wszystkie te zabiegi muszą być wykonane w gabinecie dentystycznym i nie niszczą szkliwa. Czasami jest to w zupełności wystarczający zabieg, by przywrócić zębom naturalny kolor. Przy okazji wizyty można także dokonać przeglądu i uzyskać poradę o wybielaniu zębów.


Metody domowe

W przypadku niewielkich przebarwień dobre efekty można osiągnąć stosując metody domowe. Wymaga to jednak systematyczności, a efekty to 1-2 tonów (pasty) lub 2-4 w przypadku plastrów, żeli i lakierów. Wybór metody uzależniony jest od samodyscypliny i oczekiwanych efektów. Najpopularniejsze w zastosowaniu domowym są paski, lakiery i żele.

Paski wybielające

Paski są ogólnie dostępne, można kupić je w aptekach lub drogeriach. Nasączone są specjalnym środkiem, pasek należy przyklejać na zęby 2 razy dziennie na 20-30 minut. Wybielanie trwa od 3 do 4 tygodni. Tą metodą można poprawić tylko kolor łuku zębowego od czwórek do czwórek. Efekt to 2-4 tonów jaśniej.

Lakiery i żele

Ta metoda polega na pokrywaniu zębów żelem lub lakierem 2 razy dziennie. Minusem metody jest fakt, że środek wybielający nie dociera do szczelin międzyzębowych. W związku z powyższym wynik nie jest zadowalający, bo zęby nie uzyskują jednolitego koloru.

Estetyka stomatologiczna

Metody stosowane przez estetykę stomatologiczną dają największą możliwość osiągnięcia skutecznego wybielenia zębów. O wyborze metody decyduje pacjent po rozważeniu propozycji przedstawionych przez dentystę.

Pacjenci najczęściej decydują się na wybielanie zębów w prywatnym gabinecie dentystycznym. Jak się okazuje jesteśmy bardzo rozważni w tym temacie, zanim zdecydujemy się na zabieg dokładnie sprawdzamy kto go wykona i jakie opinie posiada dany specjalista. Niejednokrotnie wolimy zapłacić więcej ale czuć się pewnie i bezpiecznie podczas zabiegu.

Metoda nakładkowa

Tą metodą można rozjaśniać zęby zarówno w domu jak i w gabinecie stomatologicznym. Gotowe nakładki kupione w aptece lub drogerii należy rozgrzać, dopasować do uzębienia i wypełnić żelem. Minusem takich nakładek jest niedostateczne ich dopasowanie do uzębienia, co powoduje nierówne wybielanie zębów.

Znacznie lepsze efekty dają nakładki wykonane przez dentystę, który pobiera najpierw odcisk szczęki i według niego wykonuje nakładkę. Należy ją wypełnić żelem wybielającym i  zakładać ją w domu 2 razy dziennie na 2 godziny. Rozjaśnianie trwa 4 tygodnie.


Wybielanie lampą

To najszybsza i najskuteczniejsza z metod. Szczególnie polecana dla osób, które chcą efekty widzieć natychmiast. Jednorazowa wizyta w gabinecie dentystycznym wystarczy, by mieć bielsze zęby nawet o 6 i więcej tonów. Lekarz nakłada specjalny preparat, który aktywowany jest światłem lampy. Cały zabieg trwa 60 minut. Przez kilka dni zęby mogą być nadwrażliwe.

Po każdym wybielaniu trzeba przez dwa dni stosować tzw. białą dietę, czyli unikać kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków owocowych. Należy także zrezygnować z palenia papierosów. Dla palaczy to dobry moment na rzucenie nałogu.


Jak dbać o zęby, by nie ciemniały?

Efekt wybielenia utrzymuje się przez okres ok. 2 lat. Wiadomo, że nie wyeliminuje się z diety wszystkich szkodliwych płynów, ale właściwa higiena jamy ustnej może ten czas wydłużyć. Do mycia można stosować pasty wybielające i specjalne szczoteczki (soniczne). Myć należy nie tylko same zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe. Po wypiciu kawy, herbaty można żuć gumę usuwającą osad.

Przeciwwskazania do wybielania

Nie wszystkie osoby mogą skorzystać z wybielania. Nie jest zalecane kobietom w ciąży oraz osobom poniżej 16 roku życia. Nie ma sensu także w przypadku nałogowych palaczy, bo nikotyna bardzo negatywnie działa na kolor.

Ponadto przeciwwskazaniami są:

  • uczulenie na środki wybielające,
  • epilepsja,
  • nadwrażliwość zębów,
  • duże uszkodzenie szkliwa,
  • duża ilość wypełnień w przednich zębach.

W przypadku przednich zębów, które były wcześniej leczone kanałowo środek wybielający aplikowany zewnętrznie, nie będzie skuteczny. W takim przypadku musi być on wprowadzony do kanału zęba, czyli od wewnątrz.

Bez względu na wybór metody (domowa lub w gabinecie) śnieżnobiały uśmiech w dużej mierze zależy od właściwej diety i higieny jamy ustnej.


Artykuł Partnera