Kristjan Randalu “Absence” w/ Nelson Veras, Markku Ounaskari - JAZZtrzębie Festiwal 2022

20.07.2022 19:30

Miejsce wydarzenia: Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej - Jastrzębie-Zdrój, Kościuszki 13a

Organizator: FUNDACJA KREATYWNOŚCI ARTYSTYCZNEJ - JAZZU TRZEBA

Koncert jednego z najważniejszych europejskich pianistów jazzowych ze swoim znakomitym programem z płyty "Absence" firmowanym przez wytwórnię ECM.

Kristjan Randalu - fortepian
Nelson Veras - gitara
Markku Ounaskari - perkusja

Kristjan Randalu należy do najbardziej rozchwytywanych pianistów swojego pokolenia, niosących pochodnię zarówno w improwizowanym świecie jazzu, jak i tradycyjnej sferze muzyki klasycznej – Herbie Hancock, sam mistrz gry na fortepianie, uważa go za „olśniewającego pianistę”. Między stworzeniem własnej, oryginalnej mieszanki współczesnego jazzu jako lidera i współpracą z kilkoma pokoleniami szanowanych muzyków, od Trygve Seima, artysty nagrywającego z ECM, po saksofonistę Davida Liebmana, Randalu przywiózł swoją muzykę na jedne z najbardziej znanych festiwali jazzowych na świecie. i sale koncertowe. Jednocześnie jest postrzegany jako ceniony interpretator szerokiego spektrum muzyki współczesnej i klasycznej, występujący z orkiestrami i dyrygentami o międzynarodowej renomie.
Urodzony w Tallinie jako syn pianistów w 1978 roku, przeniósł się do Niemiec, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w Karlsruhe i Kolonii, zanim ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym w Stuttgarcie. Jego studia zaprowadziły go później do Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, a także do Manhattan School of Music, wystawiając go między innymi na szanowanych nauczycieli, takich jak John Taylor, Django Bates i Kenny Barron.
Przez lata Randalu występował z niezliczonymi najlepszymi muzykami i współpracował z nowoczesnymi awangardami jazzu i nie tylko, od oudisty Dhafera Youssefa, wirtuoza perkusji Ari Hoeniga i trębacza Nilsa-Pettera Molværa po takich jak Nguyên Lê, Christian McBride i Gilad Hekselman, żeby wymienić tylko kilka z długiej listy nazwisk. Jego nagranie Absence z 2018 roku (z udziałem cudownego gitarzysty Bena Mondera i perkusisty Markku Ounaskariego) reprezentuje debiut lidera Randalu dla słynnej wytwórni ECM i spotkało się z wielkim uznaniem – magazyn Jazzwise chwalił „meteorologiczny nastrój” muzyki na albumie za to, że jest „od razu”. pasjonat i studiowanie”, podczas gdy magazyn DownBeat posuwa się nawet do nazwania go „filarem stabilności” i „wyraźnie zdolnym do zapierających dech w piersiach pokazów techniki i kunsztu”.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Kup bilet