Wiele firm nie myśli o tym, aby zainwestować we własne logo. Takie posunięcie może być jednak doskonałym wyborem także dla małego biznesu!

Często rozpoznajemy je od razu, gdy tylko je zobaczymy. Kojarzymy je z czymś interesującym, o wysokiej jakości, wartym uwagi. Logo, ponieważ to właśnie o nich mowa, to projekty graficzne, z którymi stykamy się na co dzień.

Głównym celem logo jest zaakcentowanie danej firmy przez odróżnienie jej produktów oraz usług od konkurencji. Jego posiadanie nie jest tylko atrybutem uznanych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych – na własne logo może zdecydować się każda firma!

 

Czym jest logo?

Logo to specjalny projekt graficzny, który jest charakterystyczny dla danej firmy, marki czy też organizacji. Może mieć postać symbolu, napisu albo innego projektu graficznego zgodnie z założoną koncepcją.

Gotowe logo umieszczane jest między innymi w materiałach drukowanych, w reklamach, na budynkach firm, na ich pojazdach czy też na stronach internetowych. Posiada zatem bardzo szerokie zastosowanie.

 

Logo może występować w trzech postaciach:

  • jako znak – symbol albo sygnet graficzny
  • jako logotyp – stylizowany napis
  • jako pełne logo – składające się ze znaku i logotypu

 

Bardzo często spotykamy się jednak ze stosowaniem słów „logo” czy „logotyp” zamiennie na każdego rodzaju projekt graficzny będący reprezentacją graficzną danej firmy czy marki.

 

Dlaczego warto posiadać logo?

Posiadanie własnego logo wiąże się z wieloma zaletami. Służy ono w szczególności do identyfikacji swojego posiadacza na tle konkurencji – podkreśla indywidualność oraz tworzy tożsamość firmy, marki, ale również organizacji, wydarzeń, miast.

Dobrze zaprojektowane logo powinno odróżniać się na tle innych projektów graficznych. Powinno wywoływać pozytywne skojarzenia, zachęcać do skorzystania z oferty, reprezentować wizerunek posiadacza.

Zatem logo może być doskonałym wyborem nie tylko dla dużych firm – takie projekty graficzne są również doskonałym wyborem dla mniejszych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku.

 

Jak tworzy się logo?

Logo jako projekty graficzne najczęściej stanowią graficzną reprezentację brzmienia nazwy danej firmy lub marki, dlatego też tworzone są często a nawiązaniu do jej oferty. Dzięki temu mogą podkreślać charakter posiadacza i jego cele.

Chociaż może wydawać się, że projektowanie graficzne logo jest bardzo proste, ponieważ projekty te nie są na ogół skomplikowane, to jednak stworzenie dobrego, wyróżniającego się logo może być dużym wyzwaniem. Właśnie dlatego usługa projektowa tego rodzaju jest również związana z dość wysokimi kosztami.

Warto jednak zaznaczyć, że projekty graficzne takie jak logo są warte swojej ceny – to jednorazowa inwestycja, która będzie mogła zaprocentować w przyszłości wielokrotnie.

 

Gdzie można zamówić dobre logo?

Obecnie tworzeniem projektów graficznych takich jak logo zajmuje się wiele firm działających także w Polsce. To przede wszystkim agencje reklamowe, które specjalizują się w projektowaniu graficznym na różne potrzeby, ale działają również agencje, które skupione są tylko na identyfikacji wizualnej swoich klientów, w tym także na tworzeniu dla nich atrakcyjnych logo.

Usługi w zakresie projektów graficznych oferuje również Agencja Reklamowa Aliso z Krakowa, która działa w swojej branży od ponad 8 lat. 

Zatem dobre logo to inwestycja, która się opłaca – nawet w przypadku małych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność!