Okazuje się, że od 1 marca przejazd samochodem przez krótki odcinek autostrady A2 będzie kosztował 66 zł. Ponadto dopiero co w Polsce miały miejsce podwyżki cen za wywóz śmieci, gdzie w niektórych miejscowościach wzrosły one nawet o 300 proc. Osoby, które mają swój biznes, muszą zaś się liczyć z kosztami na ZUS wynoszącymi 1431,48 zł. To o ponad 100 zł więcej niż w 2019 roku. Rosnąca inflacja ma wpływ na każdą dziedzinę gospodarki.

Rosnąca inflacja – z czym jeszcze musimy się liczyć? 

W 2020 roku wiele usług zdrożeje. Rosnąca inflacja dotknie też kredytów z powodu podwyżki stóp procentowych. Eugeniusz Gatnar, który jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zapowiedział: "Jeżeli marcowa projekcja pokaże w swoim horyzoncie wyższą względem poprzednich prognoz ścieżkę inflacji, z CPI w górnym paśmie odchyleń, wskazany będzie wniosek o podwyżkę stóp". Tak więc jest ogromne prawdopodobieństwo, że stopy procentowe pójdą znacznie w górę.

 To nie koniec. Ceny produktów, w tym spożywczych, idą w górę. GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2020 roku wyniosło 5.282,80 zł. Niestety tak naprawdę znacznie się ono różni od mediany zarobków w Polsce. W tym przypadku mediana dzieli zbiór badanych rezultatów dokładnie na pół. 50 proc. wyników jest od tej wartości niższa, a drugie 50 proc. – wyższa. Ostatni odczyt GUS określa, że połowa zatrudnionych w Polsce pracowników zarabiała mniej niż 4094,98 zł brutto, a pozostała druga połowa więcej. Oznacza to, że mediana płac wyniosła około 2919 zł netto na rękę.