Wymarzone wakacje? Nowy telewizor? A może własne mieszkanie? Wszystkie te rzeczy sporo kosztują, zmuszając osoby nieposiadające ogromnych oszczędności do starania się o kredyt. Czy jednak pieniądze uzyskane na drodze pożyczki bankowej mogą zostać spożytkowane w dowolny, wybrany przez kredytobiorcę sposób? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule!

Pożyczka bankowa niejedno ma imię

Podstawową kwestią, z której należy zdawać sobie sprawę przy okazji zastanawiania się nad pożyczeniem pieniędzy od instytucji finansowej, jest to, że konsument ma do wyboru kilka różnych typów kredytów. Różnice pomiędzy nimi dotyczą warunków kredytowania, a w tym również i celowości zaciąganej pożyczki. Jak się okazuje, odmiennym celom dedykowane są różne produkty bankowe. Ostatecznie klient może wybierać pomiędzy ich trzema głównymi rodzajami: kredytem hipotecznym, kredytem gotówkowym oraz kredytem inwestycyjnym.

Kredyt hipoteczny – pożyczka na nieruchomość

W przypadku tego typu pożyczki, sprawa jest jednoznaczna. Pieniądze uzyskane w wyniku podpisania wniosku na kredyt hipoteczny, muszą zostać przeznaczone na zakup nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem oznacza to, że kredytobiorca uzyskanymi środkami musi sfinansować kupno domu, gruntu, mieszkania, lokalu czy dowolnego obiektu mieszczącego się w definicji nieruchomości. W tym przypadku nie ma możliwości spożytkowania pieniędzy w inny sposób, gdyż zostają one przelane bezpośrednio z konta banku na rachunek sprzedającego.


Kredyty gotówkowe – prosto do celu, ale czy zawsze?

Kolejnym rodzajem produktów bankowych są kredyty gotówkowe. Kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż kredytodawcy najczęściej wyróżniają dwa typy pożyczek gotówkowych: na określony cel oraz bezcelowe.

W pierwszym przypadku klient jest zobowiązany do wskazania przeznaczenia uzyskanych środków, a ich wykorzystanie musi być odpowiednio udokumentowane. Należy jednak wiedzieć, że cel pożyczki może być w zasadzie dowolny, byle by nie wiązał się z łamaniem prawa. Jak podają statystyki, Polacy najczęściej decydują się na ten rodzaj finansowania, wyjeżdżając na wakacje lub podczas remontu własnych czterech kątów.


Porównywarka kredytowa Expander - warto z niej skorzystać rozważając kredyt

Inaczej wygląda sprawa kredytów gotówkowych bezcelowych. Klient podpisujący umowę z bankiem nie musi podawać celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze, a więc można je wykorzystać w dowolny sposób. Dlaczego nie zawsze warto decydować się na tę formę pożyczki? Z reguły wiąże się ona z gorszymi warunkami, co dotyczy przede wszystkim całkowitego kosztu kredytu. Kredytobiorca starający się o pożyczkę bezcelową powinien także wykazywać się wyższą zdolnością kredytową.

Kredyt inwestycyjny – zarób dzięki pożyczce

Jeśli planujesz inwestycję – nieważne, czy jako osoba prywatna, czy jako firma – możesz ją sfinansować dzięki kredytowi inwestycyjnemu. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji można by po prostu wybrać pożyczkę gotówkową. W rzeczywistości nie będzie to najlepszy pomysł, gdyż maksymalna kwota kredytu gotówkowego przyjmuje w większości banków określoną wartość.

Podsumowanie

Pieniądze pozyskane dzięki pożyczce bankowej można spożytkować w niemal dowolny sposób pod warunkiem zdecydowania się na odpowiedni typ kredytu. Przed podpisaniem umowy warto wziąć pod uwagę różne możliwości, gdyż każda forma finansowania wiąże się z nieco innymi warunkami.
Artykuł partnera