Marihuana, zwana też ziołem lub ganją, uważana jest za typowo imprezowy narkotyk - poprawia samopoczucie i wyostrza doznania zmysłowe. Ma na całym świecie potężne grono zwolenników, którzy podkreślają jej słaby potencjał uzależniający. Faktem jest, że marihuana działa słabiej niż wiele innych narkotyków, jednak nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczna. Czy od marihuany można się uzależnić? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czy od marihuany można się uzależnić? 

Na temat narkotyków krąży wiele mitów. Jednym z najpowszechniejszych jest stwierdzenie, że marihuana nie uzależniania. Marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich. Podstawowy składnik, czyli THC (tetrahydrokannabinol), posiada stosunkowo niewielkie właściwości uzależniające fizycznie. Jednak w tym przypadku uzależnienie psychiczne następuje szybciej niż, np. w przypadku alkoholu. Co to w praktyce oznacza? U uzależnionych pojawia się nieodparta chęć wprowadzenia się stan, który jest wywołanym działaniem THC. Pomimo że po odstawieniu marihuany nie doświadczymy typowych fizycznych objawów odstawienia, tak jak ma to miejsce w przypadku alkoholizmu, do ponownego sięgnięcia po narkotyk zmusza nas nasza psychika a nie ciało. Pojawia się w takich sytuacjach niezwykle trudny do opanowania głód psychiczny. 

Wyniki najnowszych badań amerykańskich badaczy z National Institute on Drug Abuse pokazują, że około 9% ogółu palaczy jest uzależniony od ,,palenia trawki”. Odsetek ten jest znacznie większy u młodych osób, u których psychika nie jest jeszcze w stanie poradzić sobie z nałogiem. 

Czy można uzależnić się od marihuany już po pierwszym razie? 

Wiele osób zastanawia się, czy narkotyki uzależniają już od pierwszej dawki? Marihuana może powodować uzależnienie psychiczne, które przyjdzie już po ,,pierwszej dawce”. Jeśli spodoba nam się stan po zażyciu narkotyku, może pojawić się silne pragnienie wracania do pozytywnych doznań. Pierwsza styczność z narkotykami ma najczęściej charakter eksperymentowania. To od nas zależy, czy będziemy sięgać po kolejne dawki, doprowadzając tym samym do uzależnienia. 

Dlaczego ludzie sięgają po marihuanę?

Powodów, dla których ludzie sięgają po marihuanę, jest wiele. ,,Palenie trawki” to nie tylko nawyk, ale i pewnego rodzaju styl życia i moda. Marihuana wpływa na nasze receptory mózgowe, potęgując uczucia, które dominują w momencie zażywania narkotyku. Człowiek po ,,zapaleniu jointa” czuje się zrelaksowany i odprężony. Zioło wzmacnia też doznania zmysłowe, pomaga na chwilę utracić poczucie czasu. 

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany? 

Po odstawieniu marihuany pojawiają się typowe objawy dla uzależnienia psychicznego, czyli silne pragnienie lub odczuwanie przymusu ,,zapalenia trawki”, ciągłe rozdrażnienie, bezsenność lub senność, bóle głowy, obniżenie nastroju, zaburzenia odczuwania przyjemności. 

Jak już wspomnieliśmy, uzależnienie od marihuany przejawia się głównie w aspekcie psychicznym. Symptomy fizyczne są rzadko stwierdzane. W porównaniu do ,,ciężkich” narkotyków marihuana faktycznie sieje mniejsze spustoszenie w organizmie, natomiast w kontekście psychicznym jest równie niebezpieczna. 

Podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich bierze narkotyki? Zapoznaj się z artykułem na blogu ośrodka terapii uzależnień w Krakowie: Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków? 

Jak leczyć uzależnienie psychiczne od marihuany?

Uzależnienie psychiczne, najprościej mówiąc, jest wtedy, kiedy człowiek sobie z czymś nie daje rady. Jest to stan, z którym trudno jest sobie samemu poradzić. W takiej sytuacji zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychoterapeutów, którzy pomogą wyjść z nałogu i stanąć na nogi. Ośrodek Nowe Życie prowadzi leczenie odwykowe od narkotyków w Krakowie w formie stacjonarnej w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Odwyk narkotykowy daje podwaliny do tego, aby wiedzieć, jak być asertywnym, gdy pojawi się kolejna chęć sięgnięcia po narkotyki. 

Tekst powstał we współpracy z ośrodkiem terapii uzależnień w Krakowie