W marcu w Krakowie rusza nowa akcja promująca czytelnictwo, która połączy pokolenia. W ramach pilotażowego projektu edukacyjnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO pod nazwą „Biblioteka Przedszkolaka” do wszystkich samorządowych przedszkoli w mieście trafią specjalne kuferki wypełnione starannie dobranymi i pięknie ilustrowanymi książkami. Ich czytaniu towarzyszyć będą specjalne zajęcia plastyczno-typograficzne. „Biblioteka Przedszkolaka” uzupełnia strategię edukacji literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, która docelowo obejmie działania na rzecz promocji czytelnictwa skierowane do wszystkich grup wiekowych. Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Celem Biblioteki Przedszkolaka  jest powstanie  księgozbioru i merytorycznych podstaw, które umożliwiłyby skuteczne wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych. Wśród książek wybranych do kuferków „Biblioteki Przedszkolaka” znalazły się między innymi Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima, Wierszyki domoweMichała Rusinka i Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer. Różne pod względem tematów i wykonania wiersze, przypowiastki i bajki obejmują zarówno pozycje autorów związanych z Krakowem, jak i klasykę literatury dziecięcej. Program ma stworzyć model warsztatów czytelniczych, które będą wykorzystywać pracownicy przedszkoli, by już od najmłodszych lat zachęcać do sięgnięcia po lekturę.

Pracownicy przedszkoli dostaną karty pracy i scenariusze do 10 spotkań wokół książek znajdujących się w kuferkach. Każda książka ma być czytana przez przedszkolaków w towarzystwie ich dziadków, 
a po zakończeniu lektury wszyscy razem przystąpią do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą podczas zajęć dzieci ozdobią znakami typograficznymi i literami, tworząc typograficzny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę i wziąć udział w konkursie. Wszystkie książeczki będą publikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na Facebooku.

Wyjątkowa w skali kraju akcja obejmie na początek 48 krakowskich przedszkoli samorządowych, a docelowo wszystkie tego typu placówki na terenie miasta. Organizatorem i pomysłodawcą programu „Biblioteka Przedszkolaka” jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Tytuły z kuferka:

Kern. Wiersze dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna

Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima

Wierszyki domowe Michała Rusinka

Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka

Tyranozaur i Traktorzystki Tiny Oziewicz

Praktyczny Pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer

Działka dziadka działkowicza Katarzyny Boguckiej

Kto pocieszy Maciupka? Tove Jansson

Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice Sendaka