Jeśli nie postanowiliśmy inaczej to małżeństwa, które posiadają wspólnotę majątkową, dzielą się tak samo dochodami, jak i wszelkimi zobowiązaniami. Dlatego, gdy jedno z małżonków chcę zaciągnąć kredyt gotówkowy, to bank wymaga zgody drugiego z nich.

Kiedy nie musimy prosić współmałżonka o zgodę i jaki bank udziela kredytu gotówkowego bez zgody małżonka?

Kredyt bez zgody małżonka – kiedy wymagana jest zgoda?

W pierwszej kolejności, jeśli chcemy uzyskać kredyt gotówkowy bez zgody współmałżonka, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak zdolność kredytową małżonka, rodzaj zobowiązania, wysokość wnioskowanej sumy, czy ustrój majątkowy. Warto pamiętać, że w przypadku zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, bank wymaga zgody współmałżonka, gdy w małżeństwie mamy wspólnotę majątkową, gdyż jest to długotrwałe zobowiązanie na wysoką kwotę. Zgoda jest również wymagana, gdy staramy się o kredyt gotówkowy, jednak po raz kolejny zależy to od wielu czynników i to bank, o tym decyduje. W niektórych przypadkach wymaganie zgody uwarunkowane jest od progu kwotowego, a inne instytucje zwracają uwagę na zdolność kredytową oraz wiarygodność przyszłego kredytobiorcy. W przypadku braku pisemnej zgody współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania, bank ponosi wysokie ryzyko udzielenia zobowiązania i trudno nam będzie otrzymać większą kwotę.

Kredyt bez zgody współmałżonka a rozdzielność majątkowa

Warto pamiętać, że kredyt gotówkowy bez zgody współmałżonka w przypadku rozdzielności majątkowej, nie jest wymaga, nawet kiedy chcemy wziąć zobowiązanie w postaci kredytu hipotecznego. Jednak musimy liczyć się z tym, że owo zobowiązanie zależy od wysokości dochodów, brakiem innych zobowiązań, stabilnym zatrudnieniem i niskimi kosztami związanymi z utrzymaniem. Na tej podstawie małżonkowie mogą starać się o wspólny kredyt hipoteczny, jednak bank będzie rozpatrywał wniosek, jak spółkę.

 

 

Kredyt bez zgody współmałżonka poza bankiem

Warto mieć na uwadze, że instytucje pozabankowe nie pytają o zgodę współmałżonków, nawet jeśli mamy wspólnotę majątkową. Jednak są to przede wszystkim niższe kwoty, a koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania mogą być większe niż w banku. W przypadku kredytów gotówkowych w instytucjach pozabankowych warto również wziąć pod uwagę fakt, że okres spłacania jest zdecydowanie krótszy, a opłaty powiązane z nieregularnym spłacaniem bardzo dotkliwe dla kredytobiorcy. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązanie w parabanku, warto dokładnie przeanalizować naszą indywidualną sytuację i podjąć w pełni świadomą decyzję.

Kredyt gotówkowy bez zgody współmałżonka odpowiedzialność w związku z brakiem spłaty

Nie wszyscy wiedzą, ale gdy mamy problem ze spłatą zobowiązania, bank może próbować pociągnąć do odpowiedzialności również współmałżonka, pomimo że nie wyraził on zgody na wzięcie kredytu gotówkowego. Dlatego, aby osoba niebędąca wnioskodawcą nie straciła własności z tytułu postępowania egzekucyjnego, ma obowiązek wskazania, że nie posiadała wiedzy o danym kredycie gotówkowym i że kwota z tytułu zobowiązania, nie została, przeznaczona na wydatki powiązane z domem i rodziną. Warto pamiętać, że jeśli kredytobiorca wydał pożyczone środki na własne potrzeby to postępowanie egzekucyjne toczy się w sprawie jego majątku osobistego, czyli może zostać zajęta pensja współmałżonka. W analogicznej sytuacji, jeśli współmałżonek wyraził zgodę na wzięcie zobowiązania, oboje zostają pociągnięci do odpowiedzialności. Ważną kwestią jest fakt, że małżeństwa z rozdzielnością majątkową nie mają tego typu problemów, gdyż małżonek, który zaciągnął zobowiązanie, odpowiada za nie samodzielnie. Natomiast w przypadku wzięcia wspólnego kredytu gotówkowego na zasadach panujących w spółce, każdy spłaca swoją część wziętego zobowiązania.

Kredyt bez zgody współmałżonka, do jakiej kwoty można się starać?

Starając się o zobowiązanie bez zgody współmałżonka, musimy mieć na uwadze, że wszystko zależy od naszej indywidualnej zdolności kredytowej i wewnętrznych regulacji bankowych. Jeśli posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, w ING Banku Śląskim otrzymamy maksymalnie 50 tysięcy złotych. Natomiast w BNP Paribas i Santander Consumer Bank maksymalna kwota kredytu gotówkowego bez zgody współmałżonka może wynieść nie więcej niż 30 tysięcy. Dlatego, jeśli liczymy na większą kwotę zobowiązania, potrzebna nam będzie jego zgoda.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?

Jeśli szukamy najlepszej oferty kredytu gotówkowego, to dobrze jest skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych dostępnego na https://totalmoney.pl/ranking-kredytow-gotowkowych, który porównuje i zestawia najlepsze oferty kredytowe. Mamy szanse poznać rynek kredytowy i zaznajomić się z atrakcyjnymi ofertami. Jest to bardzo wygodny ranking, gdyż nie musimy zaglądać na każdą stronę internetową banku, aby szukać oferty kredytowej, jaka nas interesuje. Warto też pamiętać, że w przypadku zobowiązania, należy zwrócić uwagę na wymiar RRSO, który jest wskaźnikiem wysokości kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, zaciągając zobowiązanie.