Każdy uczeń doskonale wie o tym, że kluczem do osiągnięcia szkolnych sukcesów jest regularna, a przede wszystkim efektywna nauka. Dlatego niezwykle ważne jest to, żeby nieustannie poszukiwać sposobów, które pozwolą mu ją poprawiać. Niektórym najłatwiej jest się uczyć poprzez czytanie, innym słuchanie, a jeszcze kolejnym ruch i warto zdawać sobie sprawę z tego, że materiały do poszerzania swojej wiedzy powinny być dopasowane właśnie do indywidualnych preferencji. To właśnie to zapewnia najlepsze oraz najszybsze efekty i nie należy rezygnować z takiej szansy. Jest to zresztą powód, dla którego na platformie edukacyjnej dlaucznia.pl znajdują się różnorodne formy opracowania zagadnień, a wśród nich fiszki, które uznaje się za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapamiętywanie informacji.

Czym są fiszki?

O fiszkach słyszał najprawdopodobniej każdy, a co najmniej znaczna większość osób. Warto jednak krótko wyjaśnić ich ideę, ponieważ jest ona jednocześnie prosta i genialna. Fiszkami nazywa się niewielkich rozmiarów karteczki zapisane z dwóch stron. Forma ta jest na tyle uniwersalna, że można je wykorzystać w nauce praktycznie każdego przedmiotu i każdego zagadnienia. Bardzo często stosuje się je podczas powtarzania słówek z języka obcego, jednak jak udowadnia platforma edukacyjna dlaucznia.pl, nie jest to jedyne słuszne i możliwe rozwiązanie. Doskonale sprawdzą się one bowiem przy nauce terminów biologicznych, postaci historycznych, nazw stolic lub wzorów matematycznych. To jest jednak wyłącznie ułamek wszystkich sposobów na ich wykorzystanie, dlatego nie należy się do nich ograniczać, a cały czas szukać kolejnych.

Jak z nich korzystać?

Jak już zostało zaznaczone, fiszki są karteczkami z informacjami po swoich obu stronach. Może być to zatem zarówno połączenie pytanie oraz odpowiedź, jak i termin oraz wytłumaczenie. Tak naprawdę to, co się na nich znajdzie, zależy od własnych upodobań oraz materiału do zapamiętania. To, co jest niezwykle dużą zaletą stosowania fiszek oraz ich przewagą nad tradycyjnymi listami zagadnień czy słówek, jest możliwość sortowania ich na kilka grup oraz brak takiej samej kolejności. Jednym z najlepszych, a tym samym najczęściej stosowanych systemów jest dzielenie fiszek w trakcie powtórek na trzy gromadki – „umiem całkowicie”, „umiem średnio” oraz „nie umiem”. To, co umożliwia taki sposób, to dużo częstsze powtarzanie zagadnień z ostatniej grupy. Dodatkowo dynamizuje to cały proces nauki, przez co łatwiej o utrzymanie koncentracji nawet na dłuższy czas.

Tradycyjne czy elektroniczne?

Chociaż podstawową formą fiszek są niedużych rozmiarów karteczki, to również wśród nich nie doszło do innowacyjnych zmian. Coraz częściej można je znaleźć w wersji elektronicznej tak jak na platformie edukacyjnej dlaucznia.pl. Z których z nich lepiej korzystać? Odpowiedź na to nie jest uniwersalna i po raz kolejny najważniejszym czynnikiem przy wyborze są gusta. Dużą zaletą fiszek w nowocześniejszej odsłonie jest brak fizycznej postaci – umożliwia to przemieszczanie się z nimi bez żadnych ograniczeń. Można zatem powtarzać materiał w drodze do szkoły, na przerwie czy w sklepowej kolejce. Dodatkowo mają one opcję nagrywania dźwięku oraz załączania obrazków, dzięki czemu łatwiej umieścić na nich wiedzę między innymi muzyczną czy plastyczną. Fiszki papierowe dają większą szansę personalizacji czy robienia dodatkowych notatek w trakcie powtórek.