Najpopularniejsze buty jeździeckie to oficerki i sztyblety. Czym różnią się od siebie te modele? Jakie są ich zastosowania? Które są dobre dla początkujących, a które będą lepsze dla zaawansowanych jeźdźców?

Oficerki do jazdy konnej

Oficerki jeździeckie - ze względu na przeznaczenie - dzieli się na skokowe, ogólnoużytkowe lub ujeżdżeniowe. Oficerki do jazdy konnej najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej - bydlęcej, wołowej lub cielęcej, rzadziej ze skóry ekologicznej lub gumy. Ponieważ są to buty jeździeckie do kolan, dlatego na ich wykonanie potrzeba dużo materiału, a to sprawia, że ich cena jest stosunkowo wysoka (porównując na przykład do sztybletów).

Największe atuty oficerek to ich wyjątkowa jakość i trwałość - jedna solidna para to inwestycja na lata. Warto postawić na obuwie od uznanych producentów, jak np. markę Petrie czy START.

Oficerki do jazdy konnej najczęściej posiadają dodatkową, elastyczną wstawkę, która poprawia dopasowanie buta do nogi, dzięki temu łatwiej wybrać dla siebie odpowiedni model. Łatwiejsze w zakładaniu są oficerki z zamkiem lub sznurowane. Sznurowanie poprawia dopasowanie - w przypadku wąskiej stopy lub łydki można to łatwo skorygować takim rodzajem zapięcia. W przypadku bardzo wysokich modeli warto dokupić specjalne haczyki, które ułatwiają ich założenie i ściągnięcie.

Istnieje możliwość zamówienia oficerek do jazdy konnej na wymiar, jednak jest to stosunkowo droga usługa. Marki wyspecjalizowane w produkcji takich modeli oferują zróżnicowany asortyment i szeroką rozmiarówkę, dlatego łatwo dopasować ich wielkość i kształt do szerokości stopy i łydki, a także rodzaju podbicia.

Sztyblety do jazdy konnej

Drugi rodzaj butów - sztyblety do jazdy konnej - również ma wielu zwolenników. Dostępne na rynku modele są wykonane ze skóry naturalnej, syntetycznej lub gumy. Sztyblety sięgają do kostki, więc ich cena jest niższa niż oficerek, co jest niewątpliwym atutem.

W samych sztybletach można poruszać się po stajni i oporządzać konia. Jeśli chodzi o jazdę konną, to do sztybletów należy założyć sztylpy lub czapsy. Są to ochraniacze, które zakłada się na niski but do konnej jazdy. Taki zestaw zastępuje oficerki.

Ważne parametry, którymi należy się kierować podczas wyboru sztybletów, to rodzaj podeszwy - najlepiej postawić na antypoślizgową. Inne cechy, które powinny posiadać sztyblety, to stabilny obcas i usztywniony nosek. Istotne, by stawiać na buty jeździeckie wykonane z materiałów wysokiej jakości, najlepiej ze skóry naturalnej. Ich cechą charakterystyczną jest gumowa wstawka, która poprawia dopasowanie do kształtu nogi jeźdźca.

Ponieważ sztyblety są niższe niż oficerki, dlatego łatwiej je zakładać i zdejmować. Mniejsza ilość materiału (np. skóry) sprawia, że ryzyko obtarć lub niedopasowania jest zredukowana praktycznie do minimum. Sztyblety to buty, które najczęściej wybierają osoby rozpoczynające swoją przygodę z jeździectwem. Z kolei oficerki to propozycja dla wytrawnych jeźdźców i osób, które jeżdżą konno na średniozaawansowanym lub zaawansowanym poziomie.