Okres wakacji to czas relaksu, zabawy i zapomnienia o codziennych problemach. Aby tak faktycznie było powinniśmy pamiętać o bezpiecznych zachowaniach i korzystać z informacji propagowanych przez Policję. Występujący w tym czasie duży ruch turystyczny na krakowskim dworcu kolejowym i autobusowym, a także w rejonie pobliskich przystanków komunikacji miejskiej uaktywnia do działań osoby dokonujące kradzieży kieszonkowych.

Chwila nieuwagi, beztroski, czy też zmęczenia upałem może być zaproszeniem „kieszonkowców” do dokonania kradzieży naszych dokumentów, środków płatniczych, urządzeń elektronicznych czy też bagażu. Działają w grupach, są w różnym wieku i wtapiają się w otoczenie. Każdy członek grupy ma określone zadanie do wykonania począwszy od typowania ofiary, po odwracanie uwagi, krycie faktycznego sprawcy, dokonywanie kradzieży, przejmowanie łupu i przekazywanie pozostałym – tak dbają o własne bezpieczeństwo, a w tym co robią są doskonali.

 

 Aby ustrzec się przed kradzieżą kieszonkową pamiętajmy, aby:

-  zachować ostrożność gdy znajdziemy się w tłumie osób,

-  nie nosić wartościowych przedmiotów, zwłaszcza portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznych kieszeniach odzieży,

-  zwracać uwagę czy nagle nie tworzy się wokół nas ,,sztuczny tłum”,

-  zadbać o zamknięcie bagażu i mieć go po kontrolą,

-  torbę trzymać najlepiej z przodu zamknięciem skierowaną do siebie,

-  starać się nie nosić przy sobie dużej gotówki - jeśli już jest taka konieczność to umieścić ją w kilku trudno dostępnych miejscach swojego ubrania czy bagażu,

-  uważać przy zawieraniu nowych znajomości podczas podróży,

-  reagować na przypadki potrącenia lub popchnięcia zwracając uwagę na nasze kieszenie, saszetki, torebki, plecaki i torby.

 

Będąc czujnym nie damy okazji „kieszonkowcom” do dokonania kradzieży, a nasza podróż nie stanie się przykrym doznaniem.