Indyk to zwierzę, które od setek lat gości na stołach europejczyków. Hodowla tego ogromnego ptaka w pełni przyjęła się na terenie naszego kontynentu, stanowiąc swego rodzaju pomost pomiędzy Starym i Nowym Światem. W Polsce indyk pojawił się prawdopodobnie około 1560 roku, czyli kilkadziesiąt lat po tym, jak indyk zyskał nową ojczyznę. Początkowe trudności związane z hodowlą indyków sprawiły, iż przez wiele lat mięso z indyka było towarem luksusowym i występowało wyłącznie na magnackich stołach. Ciekawostką jest, iż w najstarszej polskiej księdze kucharskiej ,,Compendium ferculorum’’ nie występuje ani jeden przepis, w którym wykorzystane byłoby mięso z indyka.

Bez wątpienia najszlachetniejszą częścią indyka jest soczysty filet. Pośród gospodyń domowych królują przepisy na pieczone filety z indyka. W zależności od regionu oraz inspiracji czerpanych ze świata istnieje wiele receptur, które umożliwiają stworzenie niepowtarzalnej kompozycji smakowej, która zadowoli każdego miłośnika drobiu.

Przepis na filet z indyka

Pieczony filet z indyka może stanowić samodzielną potrawę, lub występować w towarzystwie innych dodatków. Wyrazisty smak oraz delikatna struktura sprawiają, iż zasmakuje każdemu. Wilgotne mięso uzyskamy dzięki odpowiedniej temperaturze, a także marynacie. Przygotowany przepis przeznaczony jest dla 3-4 osób. Pieczony filet z indyka jest potrawą łatwą do przyrządzenia i doskonale sprawdzi się jako obiad czy kolacja.

Do przygotowania pieczonego filetu z indyka potrzebujemy:

 • 1kg piersi z indyka
 • 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • 1 łyżka musztardy
 • 2 łyżki miodu
 • 1 łyżka soku z cytryny
 • 1 łyżeczka tymianku
 • 2-3 łyżki oleju
 • 1,5 łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka pieprzu  

 Sposób przygotowania:

 1. Przygotowanie pieczonej piersi z indyka rozpoczynamy od przygotowania marynaty. W tym celu należy połączyć olej, musztardę, miód, a także sok z cytryny. Tak przygotowanym roztworem należy posmarować filet z indyka.
 2. Następnie całość umieszczamy w specjalnym rękawie do pieczenia i odstawiamy na kilka godzin, aby mięso odpoczęło, a także wchłonęło marynatę.
 3. Kolejnym krokiem jest przełożenie filetu z indyka na specjalnej blaszce i włożenie go do piekarnika na około 50-60 minut w temperaturze 180 stopni.
 4. Po upieczeniu należy wyjąć pierś z woreczka i pozostawić ja w piekarniku na kolejne 10-15 minut. W tym czasie filet z indyka pieczony w rękawie odpowiednio się zarumieni.
 5. Soczysty filet z indyka należy przełożyć do odpowiedniego naczynia i pokroić. Całość można polać sosem powstałym podczas pieczenia, a także ozdobić natką pietruszki.
Wingsofquality.eu
Przepisy kulinarne zostały dostarczone przez portal Wingsofquality.eu - źródło informacji o mięsie indyczym.