Nawyki żywieniowe Polaków się zmieniają. I choć nadal najchętniej jemy posiłki przygotowane w domu lub na wynos, popularność zyskują także inne dania. Na zlecenie Maczfit, leadera cateringu pudełkowego, wykonano badania internetowe, przedstawiające nawyki żywieniowe Polaków. Badania prezentują także wyniki największych miast.

Jakie posiłki jedzą mieszkańcy Krakowa?

Internetowe badanie przeprowadzone przez Maczfit pokazało, że Polacy nadal najchętniej wybierają jedzenie domowe lub na wynos. Niespodzianką jest drugie miejsce diety pudełkowej wśród najchętniej wybieranych rodzajów posiłków. Aż 19,1% Polaków wskazało właśnie dietę pudełkową jako najchętniej wybieraną. W Krakowie dieta pudełkowa jest jeszcze popularniejsza. Korzysta z niej 22,22% mieszkańców. 

Przyglądając się popularności diety pudełkowej, można zauważyć, że jest ona popularna zwłaszcza w większych miastach. Prawdopodobnie wynika to z większej dostępności do tego typu posiłków. 

Warto zauważyć, że popularne jest także odwiedzanie restauracji i barów. Mniej chętnie wybieramy dania typu fast food, choć cieszą się one powodzeniem wśród 8,4% Polaków. W Krakowie nie cieszą się one uznaniem wielu mieszkańców.

Ile w Krakowie wydaje się na jedzenie?

Wyniki badań pokazują, że mieszkańcy Krakowa starają się podchodzić oszczędnie do wydatków na jedzenie. I choć stanowią one nadal stosunkowo dużą część wielu domowych budżetów, Krakowianie raczej starają się podchodzić racjonalnie do wydawania pieniędzy na jedzenie. 

W skali całego kraju tylko 3,1% Polaków wydaje miesięcznie na jedzenie mniej niż 500 zł. W Krakowie grupa ta jest większa. Aż 5,56% mieszkańców miasta przeznacza na wydatki żywieniowe mniej niż 500 zł. Podobnie jest w największej grupie osób, deklarujących wydatki miesięczne na poziomie od 500 do 200 zł. W Krakowie to prawie 70% mieszkańców. W całym kraju wskaźnik ten jest o kilka procent niższy. To znaczy, że mniejsza liczba Polaków ogranicza swoje wydatki do tego poziomu. Co więcej, Polaków wydających na jedzenie 2000-4000 zł jest więcej niż Krakowian. W skali całego kraju takie wydatki deklaruje około 34% społeczeństwa. W Krakowie jest to tylko 25%. Powyżej 4000 zł miesięcznie na jedzenie w naszym mieście wydaje zaledwie 1,85% mieszkańców. W całej Polsce osób wydających najwięcej jest około 2%. Okazuje się zatem, że słynna oszczędność mieszkańców naszego miasta w kwestii wydawania pieniędzy na żywność, potwierdza się.

Staramy się jeść zdrowo, choć to niełatwe

Czy niższe wydatki na jedzenie sugerują, że mieszkańcy Krakowa wybierają żywność tańszą, gorszej jakości? Zdecydowanie nie. Większość Krakowian zwraca uwagę na to, co je i stara się odżywiać zdrowo, choć jednocześnie przyznają, że jest to trudne. Z drugiej strony prawie co trzeciej osobie nie sprawia to problemów. Tylko 6,48% mieszkańców miasta w ogóle o to nie dba. To znaczna różnica, w porównaniu z całym krajem, gdzie prawie co czwarta osoba odpowiedziała, że w ogóle nie dba o zdrową dietę. 

Co trzeci mieszkaniec Krakowa nie zawsze zwraca uwagę na to, co je, a tylko niewiele ponad 7% w ogóle się tym nie interesuje.

Jak zatem Krakowianom, pomimo dbałości o jakoś posiłków udaje się wydawać mniej? Kluczem może być podejście do marnowania jedzenia. Prawie 80% mieszkańców naszego miasta odpowiedziało, że sporadycznie wyrzuca jedzenie i stara się to zmienić. W Krakowie jest też dwa razy mniejszy od krajowego odsetek osób, które w ogóle nie zwracają uwagi na marnowanie jedzenia, a także mniejsza liczba osób, która odpowiedziała, że nie wyznaje zasady „zero waste”. 

Podsumowując, można więc stwierdzić, że mieszkańcy Krakowa podchodzą do kwestii żywności rozsądnie, wydając na nią mniej, wybierając żywność dobrej jakości oraz starając się jej nie marnować.