Chyba nie ma na ziemi potrawy, która jest bardziej lubiana niż pizza. Nic dziwnego, w końcu możemy wybrać i skonstruować ją tak, by znajdowały się na niej nasze ulubione dodatki.

Pizza pochodzi z… Grecji?

Siłą pizzy jest jej uniwersalność. Podstawą potrawy jest zawsze mączny placek, ale to jakie dodatki na niej położymy, zależy tylko od nas. Każdy z nas na pewno ma swój ulubiony rodzaj pizzy. Skąd jednak wziął się pomysł na tę potrawę? Pierwsze wzmianki o daniu, które w pewnym stopniu przypominało pizzę, pojawiły się już w antycznej Grecji. Starożytni Grecy chętnie spożywali płaskie chlebki lub placki natarte oliwą, czosnkiem i ziołami. Jednak tę wersję pizzy, którą znamy i lubimy współcześnie, przygotowano po raz pierwszy dopiero w 1889 roku.

Aby uczcić przyjazd królowej Włoch Małgorzaty Saubaudzkiej do Neapolu, piekarz Raffaele Esposito postanowił przygotować specjalne danie. Na cześć królowej skomponował potrawę, która reprezentowałaby narodowe barwy Włoch – zielony, biały i czerwony. Na płaskim, mącznym placku ułożył pomidory, ser mozzarella oraz bazylię. Tę kompozycję nazwał Margherita. Tak powstała podstawowa i najprostsza wersja pizzy, którą znamy do dziś.

Jednak dopiero wiele lat później w Stanach Zjednoczonych pizza zyskała swoją ogromną sławę i rozpoznawalność. Typowo włoskie danie dostało się do kanonu jedzenia na szybko obok hamburgerów i frytek. Zaczęło pojawiać się coraz więcej pizzerii, które oferowały pizzę na wynos w charakterystycznych, kartonowych pudełkach lub sprzedawać pizzę na kawałki. Z roku na rok to smaczne i szybkie danie było coraz bardziej popularne na całym świecie.

 

O ile znamy na wylot najlepsze pizzerie w naszym mieście, o tyle nie do końca interesujemy się tym, które miasta na świecie są określane jako “stolice” pizzy. Pozwólcie, że przybliżymy Wam kilka z nich, być może kiedyś będziecie mieli okazję skosztować tego przysmaku w którymś z nich!

 

  • Melbourne

Może wyobraźnia poniosła nas za daleko, ale według wielu smakoszy australijskie miasto jest pełne zapachu niesamowicie pysznej pizzy! To właśnie w tym mieście swoją pizzerię prowadzi Johnny di Francesco, który wygrał Mistrzostwa Najlepszej Pizzy Świata, pokonując tym samym 60 przeciwników z 35 różnych krajów. Jednak jego restauracja nie jest jedyną którą warto odwiedzić. Opalany drewnem piec, z którego wychodzi pyszna, cienka i chrupiąca pizza w wersji tradycyjnej lub z finezyjnymi dodatkami jak dynia, pancetta, gorgonzola. Chociaż wyjazd do innego kontynentu by posmakować tamtejszej pizzy to w większości jedynie mrzonki, warto pamiętać o tym smakowym szczególe przy okazji wakacyjnych podróży!

 

  • Buenos Aires

Kolejny kontynent a w nim Buenos Aires przepełnione włoskimi imigrantami! I całe szczęście, ponieważ to za ich sprawą, prawie na każdym rogu można spotkać pizzerię. Przez lata wykształcić się nawet argentyński styl pizzy - cienkie ciasto, chrupiące brzegi, obfity, ciągnący się ser, cienka warstwa sosu pomidorowego i dodatki dodawane tuż przed podaniem… Dla fanów słodkości miasto również ma coś do zaoferowania! Pizza z Nutellą i gałką lodów to z pewnością “must have” dla smakoszy podczas argentyńskich wojaży!

 

  • Rzym

Wracamy na nasz kontynent! Czas na najbardziej banalny przykład - Rzym. Wiadomo, że pizza to konik całych Włoch - w końcu stamtąd ten przysmak pochodzi! Jednak przez lata włoska pizza przeszła transformację - z prostego dania przygotowywanego przez ubogich, po luksusowe danie dla bogaczy! Rzym znalazł nową formułę której konsekwentnie się trzyma - najwyższej jakości składniki i kreatywne dodatki czyli finezyjne połączenia i nieziemskie doznania smakowe. Nie trudne więc będzie spotkanie pizzy z ziemniakami, łososiem, mozzarellą i pietruszką, czy wzbogaconej o rodzynki, koper włoski czy jadalne kwiaty. Być w Rzymie i nie spróbować pizzy - to prawie grzech! Dlatego pamiętajcie o zbadaniu pochodzenia swojego ulubionego dania i spróbujcie tego, co najlepsze!

Pizza w Krakowie

Krakowianie też kochają pizzę i jest to jedno z najchętniej zamawianych dań. Szacuje się, że nawet 96% chętnie jada pizzę. Aż 73% z nich je ją przynajmniej raz w miesiącu lub nawet częściej. Naszym ulubionym rodzajem pizzy jest pepperoni – sięga po nią nawet 20% osób. Na kolejnych miejscach znajdziemy klasyczną margheritę, capriciosę oraz pizzę hawajską. Zdecydowana większość osób decyduje się na cienkie ciasto zamiast grubych, zapychających buł. Za to w naszym kraju nie ma zbyt wielu wielbicieli pizzy calzone – szacuje się, że zamawia ją tylko 2% osób.