Ta klasyczna, wyjmowana prosto z pieca, wzbudza wielki zachwyt wśród miłośników dobrej kuchni. Znana jest doskonale na całym świecie, a grono jej sympatyków stale się poszerza. A co z pizzą z patelni? Jak się okazuje, i ona staje się coraz bardziej popularna.

Pizza z patelni i jej zalety

Jej przygotowanie nie wymaga ani zbyt wielkiego wysiłku, ani zbyt wielkich nakładów czasu. Wystarczy kilka prostych składników oraz patelnia, by powstała wyborna pizza. Kraków to jedno z tych miast, w którym lokale serwujące włoski przysmak w takiej wersji stają się coraz bardziej popularne. Nie brak też przepisów, dzięki którym każdy z nas wyborną pizzą może się cieszyć we własnym domu – nawet jeśli nie posiada odpowiedniego pieca.

Jakie składniki przygotować na ciasto?

Pizza z patelni może wybornie smakować, a kluczem do sukcesu jest tu odpowiednio przygotowane ciasto. Nie ma w nim drożdży, jest ono zatem bardzo cienkie i chrupiące. Jak je przygotować? Z tym prostym zadaniem upora się każdy z nas.

Ciasto na taką pizzę można przyrządzić z kilku prostych składników. Podstawa to mąka pszenna (300 g) oraz woda (200 ml). Cennym dodatkiem jest tu oliwa (3 łyżki) oraz proszek do pieczenia (1 łyżeczka). A co z przyprawami? By spód naszej pizzy nie tylko dobrze wyglądał, ale i ciekawie smakował, warto oprócz szczypty soli dodać do niego odrobinę ziół prowansalskich.

Jakie dodatki mogą się znaleźć na takiej pizzy?

Na pizzy z patelni, podobnie jak na tej z pieca, może się znaleźć wszystko to, co uznamy za stosowne. Sos z oliwy i przecieru pomidorowego, świeże zioła jako przyprawy – oto podstawa. Ulubiony ser, takie warzywa, jak pomidory czy papryka, oliwki i wędliny – oto składniki, które możemy położyć na gotowym spodzie. Warto pamiętać o kukurydzy, czerwonej cebuli, bakłażanach i cukiniach. I one świetnie sprawdzą się na chrupiącym cieście. Można też sięgać po owoce morza i plastry ananasa, swojskie kiełbasy, boczki oraz sery różnego rodzaju. Taka pizza, skomponowana według własnego uznania, z pewnością stanie się częstym gościem na naszych stołach, a sięganie po nią sprawi wiele radości i nam, i naszym gościom.

Jak przygotować domową pizzę?

Co dalej? By powstał spód pizzy, wszystkie te składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie tak długo wyrabiać ciasto, aż zmieni się ono w jednolitą masę o konsystencji zbliżonej do tego, z którego powstają pierogi. Gdy masa będzie gotowa, należy ją rozwałkować, a następnie przełożyć na rozgrzaną i posmarowaną lekko olejem patelnię. Po paru minutach ciasto można obrócić, a lekko zarumienioną stronę posmarować przygotowanym wcześniej sosem oraz posypać przygotowanymi wcześniej dodatkami. Jeśli chcemy, by ser się szybko roztopił, a spód nie spalił, możemy taką pizzę nakryć pokrywką.

Istnieje wiele metod przyrządzania pizzy oraz oryginalnych przepisów, na które warto postawić. To dzięki nim każdy z nas może cieszyć się włoskim plackiem we własnym domu oraz przyrządzać go w taki sposób, jaki uzna za najlepszy.