Kraków jest miastem wyjątkowym i pełnym kontrastów. Na terenie Krakowa nowoczesna architektura sąsiaduje z cennymi zabytkami, a nowoczesne osiedla wyrastają w pobliżu miejsc, które zaskakują swą przyrodniczą wartością. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakich miejsc nie można pominąć w trakcie wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Kraków?

Kraków i jego miejsce na mapie Polski
Na czym polega wyjątkowość tego miasta, które od lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najchętniej zwiedzanych przed turystów miast w Polsce? Spory wpływ na tak dobre wyniki ma położenie Krakowa na mapie Polski. To najważniejsza metropolia na terenie Małopolski, która przyciąga nie tylko wspaniałą przeszłością, ale i świetnym zagospodarowaniem. Doskonale rozbudowana baza noclegowa sprawia, że turyści mogą tu korzystać i z obiektów wycieczkowych, i z eleganckich hoteli i ich tańszej alternatywy - hosteli. Położenie przy autostradzie, bliskość portu lotniczego oraz spora liczba połączeń kolejowych – wszystko to przyczynia się do rozwoju miasta nie tylko jako ośrodka kulturalnego, naukowego i gospodarczego, ale przede wszystkim turystycznego.

Z kart historii: od grodu Kraka do wielkiej metropolii
Kraków to wspaniała historia, której poznanie w czasie wycieczki po tym mieście ułatwiają nam wspaniałe zabytki. Siedziba plemienia Wiślan, dawna stolica państwa polskiego oraz jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w Rzeczypospolitej Obojga Narodów – tak można określić Kraków. Miasto to było również jednym z ważniejszych ośrodków polskości w czasach zaborów, a jego ranki nie zmniejszył nawet burzliwy okres II wojny światowej. Dziś na terenie małopolskiej stolicy czeka na nas wiele atrakcji, obok których nie można przejść obojętnie. Gdzie warto się wybrać na spacer? Jakim zabytkom warto poświęcić swój czas?

Na Starym Mieście
Spacer po starówce to nie tylko przyjemność, ale też jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Brama Floriańska i Barbakan, Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy też spacer ulicą Grodzką oraz wizyta w kościele franciszkańskim. Barokowy kościół św. Anny, niewielki kościółek św. Wojciecha oraz romański kościół św. Andrzeja – oto kolejne zabytki, którymi oczaruje nas Stare Miasto.

Wokół Zamku Królewskiego
Zamek Królewski na Wawelu to kolejna atrakcja, której podczas zwiedzania Krakowa nie można pominąć. Tu dawniej urzędowali polscy królowe, w tutejszej katedrze zakładali na głowy koronę. Tu wreszcie znaleźli dla siebie miejsce wiecznego spoczynku, a ich groby do dziś przyciągają i wiernych, i turystów chcących lepiej poznać historię Polski. Tym, co zachwyca najbardziej na Wawelu, jest jednak sam zamek – królewska rezydencja, uznawana za jedną z najwspanialszych perełek renesansowej architektury na ziemiach polskich.

Wielokulturowe oblicze Krakowa
Z ciekawymi zabytkami sakralnymi możemy się spotkać w Krakowie niemal na każdym kroku. W tym mieście czeka na nas kilkadziesiąt cennych świątyń, które przyciągają i ciekawą architekturą, i cennym wyposażeniem wnętrz. Warto jednak pamiętać, że Kraków to miasto wielu kultur, a w jego architekturze ważne miejsce zajmują też zabytki związane ze społecznością żydowską. Gdzie ich szukać? Najlepiej na terenie Kazimierza – dzielnicy, na terenie której do czasów II wojny światowej istniało miasto żydowskie. Do dziś można tu ujrzeć wiele cennych zabytków, jak Synagoga Remuh, Synagoga Wysoka czy Stara Synagoga. Żydowskie nekropolie oraz kamieniczki, w których dziś funkcjonują żydowskie restauracje – oto najcenniejsze skarby, z jakimi możemy się spotkać w trakcie spaceru po tej części Krakowa.

Nowoczesna Nowa Huta, przemysłowe Podgórze oraz kuszące zielenią Bielany – oto miejsca, które na mapie współczesnego Krakowa zajmują ważne miejsce. I im warto się uważniej przyjrzeć podczas zwiedzania tego miasta, które swymi kontrastami i różnorodnymi zabytkami może oczarować każdego.