Poznawanie innych kultur to jeden z powodów, dla którego jesteśmy gotowi latać z jednego końca świata na drugi. Lokalne zwyczaje, wierzenia, tradycje, stroje i jedzenie to duża część czegoś, co zwykliśmy nazywać „doświadczeniem podróży”. Nowe krajobrazy, fauna i flora, zachody słońca i podwodne światy sprawiają, że miejsca do odkrycia nigdy się nie kończą.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się podróże do krajów Azji Południowo-Wschodniej – Tajlandii, Wietnamu, Malezji, Sri Lanki czy Indii – a dla osób, które pragną zejść poza utarty szlak i sprawdzić swoją strefę komfortu pozostają kraje takie jak Kambodża, Nepal i Laos. Co się w nich kryje? Dlaczego warto tam zawitać?

Nepal – przygody z Himalajami w tle

Nie trzeba wspinać się po Himalajach, by odwiedzić to niezależne państwo leżące w Azji Południowej. Nepal położony jest pomiędzy Tybetem, Chinami i Indiami, w samym sercu Himalajów – wysoko w górach. Różnice w wysokościach powodują występowanie aż pięciu stref klimatycznych, ponieważ powyżej 5000 m n.p.m. następuje już strefa klimatu wysokogórskiego z niższą gęstością tlenu i wiecznymi śniegami i lodowcami – spektakularny widok. Wczasy w Nepalu to z pewnością niestandardowy plan na spędzenie wolnego czasu, ale zdecydowanie warto go zrealizować.

Jakie miejsca warto odwiedzić w Nepalu? Przede wszystkim Kathmandu, które stanowi swoistą kolebkę nepalskiej kultury. Największą atrakcją tego miasta jest znajdująca się na szczycie Świątynia Małp – Swayambhu, pomalowana na biało, o okrągłych kształtach i bogatych, kolorowych zdobieniach. Jeśli jesteście fanami zwiedzania pięknych miejsc, niedaleko poza miastem znajduje się Bhaktapur, starożytne miasto (nazywane klejnotem kultury Nepalu) rozciągające się na niecałych 7 km² i położone na wysokości ponad 1400 m n.p.m. W Bhaktapur można przenieść się do innej epoki i zobaczyć mnóstwo wspaniałych zabytków i świątyń. Inną atrakcją w stolicy Nepalu jest Parku Narodowego Shivapuri, który jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę wśród natury. Oprócz Kathmandu, w Nepalu warto zwiedzić Pokharę, Park Narodowy Chitwan i odbyć trekking w rejonie Annapurny.

Inne oblicze Kambodży

Niewiele osób decyduje się na samodzielne wakacje w Kambodży – a ten kraj naprawdę potrafi zaskoczyć i zachwycić. Oprócz absolutnie największej atrakcji i symbolu kraju, jakim jest kompleks świątyń Angkor Wat, wpisany na listę UNESCO, w Kambodży jest mnóstwo niezwykłych miejsc, w których można i zwiedzać, i odpocząć. Wycieczka do Kambodży to także okazja na bliższe poznanie dziedzictwa Khmerów, historii buddyzmu i zwyczajów mnichów oraz wspaniałych i „dzikich” parków narodowych.

To świetna opcja na wakacje bez tłumu turystów, za to w towarzystwie lokalnych ludzi. Warto zajrzeć na prowincję Ratanakiri i podziwiać pustynny krajobraz, wędrować po niezwykłym Parku Narodowym Virachey, gdzie żyją słonie, tygrysy i niedźwiedzie oraz popływać na szmaragdowym jeziorze Yeak Lom. Ratanakiri to prawdziwy klejnot Kambodży, gdzie nie spotkacie zbyt wielu turystów! Innym miejscem godnym uwagi jest Prasat Preah Vihear, kompleks świątyń datowany na X wiek, zbudowany przez Khmerów na skalistym wybrzeżu, bardzo blisko granicy z Tajlandią.

Świątynie przez wiele lat stanowiły punkt sporny pomiędzy tymi dwoma krajami, ponieważ pomijając ich wartość historyczną, są zlokalizowane w dramatycznej scenerii i mają ogromny potencjał turystyczny – być może nawet większy niż osławione Angkor Wat! Póki co to właśnie Kambodża sprawuje opiekę nad obiektem – warto tam zajrzeć, zanim zostanie skomercjalizowany. Jako miejscówkę plażową i świetną na odcięcie się od całego świata polecamy tropikalną wyspę Koh Rong Samloem, leżącą w Zatoce Tajlandzkiej, niedaleko popularnych tajskich wysp. To, co różni tę wyspę od wysp sąsiadujących to zdecydowanie mniejsza liczba turystów, spokój, piękna natura i zadbane plaże.

Laos – klejnot Azji Południowo-Wschodniej

Wycieczka do Laosu gwarantuje bogate doświadczenie kulturowe. Składa się na nie aż 49 różnych grup etnicznych, które zamieszkują obszar tego tropikalnego kraju porośniętego dżunglami. W Laosie czas płynie zupełnie innym torem, turystów jest zdecydowanie mniej, niż w sąsiadujących krajach, a atrakcje i niezwykły klimat, jaki oferuje bije na głowę podróże do „topowych” miejscówek!

Po Laosie najlepiej podróżować spontanicznie i nie trzymać się ścisłego planu. Jakie miejsca warto jednak uwzględnić podczas wycieczki? Przede wszystkim Luang Prabang i okolice, w których można znaleźć m.in. jaskinie i wodospady Kuang Si – jedne z najpiękniejszych wodospadów na kontynencie – można w nich pływać bez żadnych ograniczeń! Warto też zwiedzić miasto backpackerów, Vientian, jaskinie Kong Lor, którąś z 4000 niewielkich wysepek w dolinie Mekongu i przepiękną świątynię Wat Phu.