Myśląc o luksusowych wakacjach w Europie, wciąż pokutuje wizja wycieczki „last minute” do Grecji za 1799 złotych za osobę w opcji all inclusive. Bardzo wielu Polaków latami wybierało taki sposób spędzania urlopu, który kończył się na niewielkim pokoju w hotelu-motłochu, tłoczeniu się na plaży zawalonej leżakami w walce o miejsce i wycieczkami fakultatywnymi, które w rzeczywistości podbijały wartość wycieczki dwukrotnie.

Tymczasem luksusowe wakacje w Europie mogą przybrać zupełnie inne oblicze, jeśli faktycznie Wam na tym zależy. Na naszym kontynencie skrywa się wiele pięknych miejsc, gdzie natura jest największą atrakcją, a plaża może być piaszczysta, długa i szeroka…i pusta! Dziś opowiemy Wam o najlepszych europejskich wyspach na błogi wypoczynek na poziomie.

Legendarna Costa Smeralda

Zacznijmy od kraju, który żyje z turystyki i dla turystów – od pięknych Włoszech, które mogą poszczycić się najbardziej różnorodnym krajobrazem i największą ofertą atrakcji ze wszystkich europejskich państw. Turyści, którzy po raz pierwszy widzą Sardynię, są zaskoczeni, gdy odkrywają, że wyspa jest niezwykle piękna i posiada mnóstwo naturalnego uroku. Sardynia położona jest na Morzu Śródziemnym i to druga, zaraz po Sycylii, największa wyspa w tym obszarze. Największym miastem Sardynii jest Caligari i to właśnie tutaj znajduje się lotnisko międzynarodowe.

Wyspa geologicznie ma pochodzenie wulkaniczne, stąd górzyste ukształtowanie terenu – można na niej podziwiać skaliste wybrzeże z wieloma stromymi cyplami i szerokimi zatokami, a ten krajobraz robi wrażenie nawet na doświadczonym podróżniku. Oprócz widoków, Sardynia zachwyca także bogatą kulturą i historią, a konkretniej oszałamiającą liczbą prehistorycznych i tajemniczych zakątków z enigmatycznymi kamiennymi wieżami i kaplicami. Na wyspie mieszka niemal 2 mln ludzi, którzy posługują się głównie językiem włoskim i odmianą regionalną – sardyńskim. Największe atrakcje wyspy to m.in. Nuraghe Su Nuraxi, czyli pozostałości kamiennych budowli rozrzucone po całej wyspie, Costa Smeralda, legendarne Szmaragdowe Wybrzeże, którego nazwa wzięła się od koloru wody (znajduje się tam największy port), Alghero – klimatyczne miasteczko, które niegdyś należało do hiszpańskiego króla oraz park narodowy Arcipelago de la Maddalena.

Sprawdź! Luksusowe wakacje we Włoszech

 

Klejnot Balearów – Majorka

Drugą europejską wyspą, która świetnie nadaje się na urlop wypoczynkowy jest hiszpańska Majorka. Wbrew pozorom, nie ma tu wyłącznie turystycznych kurortów i zabetonowanych plaż. Majorka jest bardzo piękna i niedoceniania, niemal jak indonezyjskie Bali. Majorka to wyspa należąca do archipelagu Balearów, położona na Morzu Śródziemnym i podobnie jak Sardynia, ma pochodzenie wulkaniczne, co warunkuje ciekawą rzeźbę terenu. Wyspa nie należy do największych, dlatego dobrym pomysłem na wakacje jest wypożyczenie samochodu i objechanie najważniejszych miejsc! Głównym miastem i stolicą jest Palma de Mallorca, o której mówi się „piękna wyspiarska stolica”. Hiszpanie zadbali, by Palma była ciekawych miejscem także pod względem kultury i sztuki – posiada wspaniałą architekturę i świetne muzea! Warto poświęcić dzień na zgłębienie starówki, a następnie wybrać się wgłąb wyspy – w góry. Zdecydowanie należy odwiedzić urocze górskie woski, Valldemossę (miasteczko, w którym pewną zimę spędził Fryderyk Chopin ze swoją miłością George Sand, a wynajęty przez nich pokój w klasztorze jest teraz otwarty dla zwiedzających.

W czasie, kiedy mieszkali na Majorce, Chopin skomponował kilka znakomitych utworów, a George Sand napisała swoją słynną książkę” A Winter on Majorca”) oraz Deię. Są one położone przy majestatycznym łańcuchu górskim Serra Tramuntana, i chociaż nie zawsze rozpieszczają pogodą, to zapewniają niezapomniane krajobrazy. Zdecydowanie najpopularniejszym miastem portowym na Majorce jest Soller. To urocze miasteczko jest schowane w dolinie, otoczone piękną scenerią gajów oliwnych i sadów cytrusowych, które sięgają aż do morza. Słynny zabytkowy pociąg Sóller zabiera turystów na przejażdżkę przez ten wspaniały krajobraz – można nim tu przyjechać prosto ze stolicy Palma de Mallorca.

Kliknij i zobacz ofertę! Ekskluzywne wakacje w Hiszpanii

 

Największy chorwacki półwysep – Istria

Chorwacja to bezkonkurencyjny kierunek, jeśli chodzi o wakacyjne Polaków. Dlatego planując urlop, warto dopisać do listy Istrię, największy chorwacki półwysep, którego część należy także do Słowenii i Włoch, i który charakteryzuje się największym zróżnicowaniem regionalnym. Istria leży nad Morzem Adriatyckim w północno-zachodniej Chorwacji.

Trzy największe miasta, Rovinj, Pula lub Lovran, zapewniają liczne atrakcje turystyczne i warto wybrać się tu na wycieczki. Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do Parku Narodowego Brijuni, nazywanym także Wyspami Briońskimi – słyną z niesamowitej linii brzegowej oraz bujnej roślinności śródziemnomorskiej. Do najważniejszych miejsc w Parku Narodowym Brijuni można zaliczyć m in. pozostałości bizantyjskiego zamku i XV wieczny kościół, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Josipa Broza-Tity oraz ruiny murów obronnych.

Zobacz! Luksusowe wakacje w Chorwacji