Dzisiaj, 22 lutego, zarząd MPK SA w Krakowie i przedstawiciele firm EvoBus Polska sp. z o.o. i PeKaO Leasing sp. z o.o. w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali umowę na dostawę 30 nowych ekologicznych autobusów Mercedes-Benz Citaro w formie leasingu finansowego.

– To już kolejna umowa na dostawę nowych autobusów, którą podpisuję w tym roku MPK. Nowe przegubowe pojazdy marki Mercedes będą gotowe we wrześniu. Dzięki tym zakupom jesienią tego roku krakowianie pojadą w 100 proc. ekologicznym transportem miejskim – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Autobusy Mercedes-Benz Citaro spełniają najwyższe wymogi dotyczące norm emisji spalin Euro 6, które aktualnie obowiązują na rynku motoryzacyjnym. Zastosowano w nich po raz pierwszy w Polsce nowatorskie rozwiązanie hybrydowe dla autobusów miejskich Mercedes-Benz. Polega ono na wspomaganiu silnika spalinowego specjalnie dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w procesie hamowania. Rozwiązanie takie prowadzi do oszczędności paliwa, a co za tym idzie, do jeszcze większej redukcji emisji szkodliwych substancji. Silnik spalinowy jest zawsze wspomagany silnikiem elektrycznym w chwilach największego obciążenia, w praktyce podczas każdego ruszania pojazdu z przystanku czy na skrzyżowaniu.

Nowe niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą płatniczą, nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic elektronicznych i głosowego zapowiadania przystanków, a także porty USB do ładowania smartfonów.

Od momentu podpisania umowy producent będzie miał siedem miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa. To oznacza, że krakowianie i turyści z nowych autobusów będą mogli korzystać już we wrześniu. Wartość kontraktu to 41 353 431,60 zł netto.