Płyny eksploatacyjne mają ogromny wpływ na prawidłową pracę samochodu. Z tego względu należy regularnie je kontrolować i uzupełniać. Wyjaśniamy, jak często trzeba wymieniać olej do skrzyni biegów!

Jak często wymieniać olej do skrzyni biegów?

Olej do skrzyni biegów zużywa się znacznie szybciej w przypadku skrzyni automatycznych. Częstotliwość jego wymiany jest zależna od wielu czynników, m.in. marki i modelu auta. Zazwyczaj po raz pierwszy trzeba tego dopilnować po przejechaniu 60-120 tys. km, a następnie co 40-100 tys. km.

Producent samochodu (lub samej skrzyni biegów) zwykle jest najlepszym źródłem informacji na temat tego, jak często trzeba wymieniać olej przekładniowy. Najczęściej można spotkać zalecane interwały: 30, 40 oraz 60 tys. km przebiegu. Jeśli nie wiadomo, jakie są zalecenia, można przyjąć średnią, czyli 40 tys. km.

W pewnych sytuacjach trzeba też wymienić olej do skrzyni biegów bez względu na przebieg. Jest to konieczne po np.:

  • naprawie automatycznej skrzyni biegów;
  • przegrzaniu oleju;
  • zakupie używanego auta.

W przypadku manualnej skrzyni biegów olej przekładniowy powinno się wymieniać trochę rzadziej, zwykle co 80-100 tys. km. Przy standardowej eksploatacji auta taka częstotliwość w zupełności wystarczy. Trzeba szczególnie zwrócić uwagę na tę kwestię, kiedy kierowca np. dużo i dynamicznie jeździ, często przemieszcza się w warunkach miejskich lub regularnie holuje ciężkie przyczepy.

Jak wymienić olej w skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów AT można wymienić metodą statyczną lub dynamiczną. Pierwszy sposób wykorzystuje siłę grawitacji – po odkręceniu korka spustowego płyn zostaje usunięty, a w jego miejsce wlewa się nowy. W ten sposób można jednak zastąpić jedynie ok. 40-60% oleju, ponieważ reszta pozostaje w przewodach, chłodnicy itp.

O wiele lepszą metodą wymiany oleju do skrzyni biegów jest sposób dynamiczny, przy którym wykorzystuje się pompę oleju przekładni. Urządzenie wypycha zużyty płyn, a w jego miejsce wtłacza nowy. Następnie należy też wymienić filtr oleju.

Jak wymienić olej w manualnej skrzyni biegów?

Do statycznej wymiany oleju do skrzyni biegów MT potrzebne są klucze do odkręcenia korka spustowego i nalewowego, pojemnik do zlania starego oleju oraz strzykawka do zalania nowego. Najpierw należy odkręcić korek nalewowy, by zapobiec rozpryskiwaniu się oleju. Następnie należy podłożyć pojemnik i spuścić stary płyn.

Olej przekładniowy w skrzyni manualnej ma lepsze warunki pracy niż inne oleje do samochodu. Nie ma kontaktu ze spalinami czy paliwem, ale trzeba pamiętać, że pojawiają się w nim opiłki metali – powstają w procesie zużywania kół zębatych, a także przy nieprawidłowym zmienianiu biegów (bez użycia sprzęgła). Większe kawałki są odławiane przez magnesy na korkach, dlatego trzeba je oczyścić.

Potem można wlać nowy olej za pomocą strzykawki z wężykiem lub szprycy. Na koniec należy wyczyścić wszystko z resztek środka do czyszczenia oraz dobrze dokręcić korki.

Płyny eksploatacyjne, a także części do pojazdów mechanicznych, m.in. skrzynie biegów czy amortyzatory samochodowe, znajdziesz w Aparts.pl. Sprawdź ofertę sklepu oraz zobacz ciekawe artykuły na blogu!