Wiosna to czas porządków w domu i ogrodzie. Wielu robi gruntowny przegląd szafy z ubraniami, inni doprowadzają do ładu swoje garaże. Jest to też dobry czas by przygotować swój samochód na kolejne miesiące jazdy. Zimowe miesiące to dla pojazdów często najbardziej wymagający i eksploatujący czas. Także dla swojego bezpieczeństwa i komfortu powinniśmy zadbać o kilka najważniejszych spraw, które mogą pomóc w zapobiegnięciu większym naprawom.

Czyszczenie karoserii


Pierwszy punkt naszego przygotowania auta do sezonu letniego jest bardzo prozaiczny, otóż samochód po sezonie zimowym należy solidnie umyć. Karoseria naszego auta jest nie tylko brudna, ale była narażona na sporą ilość soli i innych szkodliwych dla niej substancji. Można to zrobić w myjni automatycznej za kwotę około 30 zł. Gdy karoseria jest już czysta to wypolerujmy ją jeszcze woskiem. Dobrze jest również użyć myjki ciśnieniowej by pozbyć się brudu z podwozia i nadkoli.


Płyny eksploatacyjne


Drugim punktem będzie sprawdzenie ilości podstawowych płynów eksploatacyjnych w naszym pojeździe. Płyn chłodniczy, do spryskiwaczy, który w wersji letniej dużo lepiej pomaga w radzeniu sobie z zabrudzeniami pojawiającymi się w sezonie letnim jest też przyjemniejszy jeśli chodzi o zapach. Kolejna sprawa to olej silnikowy dla którego zima to czas wymagających warunków. Sprawdźmy też płyn hamulcowy, który mógł ulec zawilgoceniu , a ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Zwróćmy uwagę czy nasze auto nie zostawia plam olejowych oraz czy gdzieś nie ma wycieku, jeśli coś takiego się pojawiło warto odwiedzić mechanika samochodowego.

Klimatyzacja


Okres zimy to czas kiedy raczej nie używamy tej funkcji w naszym samochodzie. Warto sprawdzić stan klimatyzacji ponieważ długo nie używana sprężarka może ulec usterce. Po drugie warto zarobić przegląd klimatyzacji ze względu na to, że mogła ulec zagrzybieniu. Dobrą praktyką jest używanie jej od czasu do czasu również w czasie zimy.

Opony


Już prawie na koniec należy wspomnieć o właściwie jednym z najważniejszych elementów czyli oponach. To w końcu ten element samochodu kojarzy nam się z wersją przeznaczoną specjalnie na zimę i lato. Ponadto ogumienie zimowe w wyższych temperaturach zużywa się dużo szybciej i oczywiście wpływa na drogę hamowania, która na suchej i mokrej nawierzchni jest znacznie większa. Ważną sprawą jest sprawdzenie stanu bieżnika naszych opon letnich. Muszą mieć one przynajmniej 3-4 mm. Najczęściej wymiana wiąże się z frustrującym oczekiwaniem w kolejkach. W dobie wszechobecnego internetu serwisy samochodowe walcząc o klienta wychodzą naprzeciw jego oczekiwaniom. Warto więc sprawdzić jakie warsztaty samochodowe dają możliwość umówienia się na zmianę opon za pośrednictwem sklepu. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu. Warto też przy okazji sprawdzić bardzo często zaniedbywaną oponę zapasową. Upewnimy się, że jej stan i wiek jest odpowiedni by w razie awarii móc z niej skorzystać.

Co jeszcze?


Klocki hamulcowe to kolejny istotny element. Sprawdźmy w jakim stopniu są wytarte i czy nie wymagają już wymiany. Jest to bardzo istotny element dla bezpieczeństwa jazdy. Kolejna dość niepozorna część to wycieraczki. Okres zimowy i niskie temperatury to czas kiedy ulegają one szybkiemu zużyciu. Jak widać z powyższego zestawienia wiosenny przegląd to sprawa niezbędna, nie tylko dla naszego komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.