Wybór dobrego biura dla wielu firm to kwestia prestiżu. Ale to nie do końca prawda, bo poza lepszym adresem można zyskać jeszcze dużo więcej, jeśli zamiast przeciętnego biura, wybierze się dobre. W wielu przypadkach taka inwestycja będzie się naprawdę opłacała.

Możliwość aranżacji czy konieczność aranżacji?

Wiele biur ze środkowego segmentu jest reklamowanych głównie hasłem możliwości adaptacji. I choć to oczywiście cenna opcja, warto pamiętać, że w dobrych biurach w nowszych budynkach często też jest taka możliwość. Różnica polega na tym, że w przeciętnym biurze aranżacja staje się koniecznością, a w dobrym – najwyżej opcją. Różny będzie też zakres prac do wykonania. W dobrym biurze aranżacja sprowadza się do ustawienia mebli, ewentualnie dodania źródeł światła, choć to akurat rzadko potrzebne. Tymczasem w biurach przeciętnych bardzo często trzeba prowizorycznie rozbudowywać instalację elektryczną (przedłużacze, których stosowanie wcale nie jest idealnym rozwiązaniem), dokładać przenośne klimatyzatory itp. Zakres prac jest większy, koszt wyższy, a efekt wcale nie onieśmiela.

To, co jest poza biurem, też się liczy

Przeciętne biuro to najczęściej tylko przestrzeń robocza. Jednocześnie biura do wynajęcia Kraków to także opcja dostępu do zaplecza sanitarnego na wysokim poziomie, często do pokojów regeneracyjnych, sal konferencyjnych itd. Na pewno można się zgodzić co do tego, że nie każdej firmie jest to potrzebne, jednak różnica w poziomie szeroko rozumianego zaplecza między biurami przeciętnymi a dobrymi bardzo często decyduje o tym, jak dobrze się w tych wnętrzach pracuje. A to ma swoje przełożenie na rentowność, wydajność, lojalność pracowników i całą masę innych wskaźników. Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy okazuje się, że jakość pracy zależeć może od jakości kawy w ekspresie.

Poziom obsługi technicznej – oto, o czym zapominasz

Na koniec warto dodać jeszcze kilka zdań o innej bardzo ważnej różnicy między średnimi a dobrymi biurami. Chodzi o obsługę techniczną. W przeciętnych biurach sprowadza się to tylko do sprzątania, o co zresztą też nierzadko trzeba dodatkowo prosić albo poprawiać po firmie sprzątającej. W dobrych biurach utrzymanie porządku w ustalonym zakresie jest sprawą całkowicie oczywistą, a obsługa techniczna budynku jest do dyspozycji także w przypadku awarii energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej czy IT. Szukając biura, łatwo jest skupić się tylko na tym, co ma bezpośredni związek z wykonywanymi obowiązkami, ale warto sobie wtedy przypomnieć, że to, co dzieje się w biurze, zależy w bardzo dużym stopniu od całej infrastruktury technicznej i jeśli ta nie jest odpowiednio zadbana, to nie ma mowy o tym, żeby biuro zyskało pozytywne opinie.

Tyle, ile potrzebujesz

Oczywistą jest rzeczą, że nie wszystkie firmy będą korzystały z najlepszych biur. Równie ważne jest jednak, żeby wszyscy najemcy powierzchni biurowej zdawali sobie sprawę z tego, że biuro to nie tylko pomieszczenie, w którym się pracuje. Między dobrym a przeciętnym biurem są znacznie poważniejsze różnice.