Zbliżający się początek roku akademickiego to zwiększony ruch w nieruchomościach – szczególnie w dużych ośrodkach akademickich takich jak Kraków. Możliwości jest bardzo dużo. Studenci chętnie wybierają akademiki. Powodzeniem cieszą się również stancje, pokoje czy też mieszkania. Początkujący Żakowie mogą mieć problem z decyzją, więc podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, szukając idealnego lokum.

Mieszkanie do wynajęcia blisko uczelni

Podstawowym kryterium, gdy szuka się mieszkania do wynajęcia w Krakowie, jest lokalizacja. Warto znaleźć miejsce w pobliżu uczelni, wówczas nie będziemy tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy komunikacją miejską. Takie lokum sprawdza się również, gdy w planie są okienka lub też, gdy lubimy dłużej pospać. Optymalnie jest wybierać takie lokalizacje, z których jesteśmy w stanie w przeciągu 30 minut na piechotę dotrzeć na uczelnię i do innych ważnych dla nas miejsc. W praktyce pewnie na danym osiedlu mieszkać będzie więcej studentów. W Krakowie szczególnym powodzeniem cieszą się mieszkania w takich dzielnicach jak Podgórze, Grzegórzki, Krowodrza, Bronowice i Dębniki. Ta pierwsza ulokowana na drugim brzegu stolicy Małopolski przeżywa swój wielki rozkwit i znacznie poprawia się tam infrastruktura, co również zachęca do skorzystania z mieszkań w nowym budownictwie i w sukcesywnie odnowionych kamienicach.

Kiedy cena gra rolę - pokoje dla studentów

Zwiększone zainteresowanie daną dzielnicą sprawia, że ceny wynajmu rosną. Studenci szczególną uwagę przykładają do wydatków i bardzo często decydują się na mieszkanie z kimś lub wynajęcie stancji. Pokoje do wynajęcia w Krakowie cieszą się dużym powodzeniem i są rewelacyjną opcją również wtedy, gdy nie chcemy mieszkać sami. Bywa przecież, że wystarczy studentom standard zbliżony do tego, jaki oferują akademiki. Łóżko, szafa, miejsce do nauki i dostęp do kuchni oraz łazienki są wystarczające, gdy nie chcemy wydawać większych pieniędzy na samodzielne mieszkanie. Z drugiej strony z pewnością we wspólnej przestrzeni zdecydowanie trudniej będzie o intymność, spokój i trzeba będzie zaakceptować zwyczaje współlokatora lub współlokatorki, choć to też ma swoje plusy. Bardzo często to właśnie mieszkanie, pokój czy akademik, w jakim mieszkaliśmy w czasie studiów, wspomina się po latach najbardziej. Warto poszukać lokum blisko uczelni i w sąsiedztwie miejsc, w których tętni życie towarzyskie i dostępne są różnego rodzaju aktywności i rozrywki. Niezmiennie są one stałym elementem życia studenckiego, a z drugiego końca Krakowa w pobliże Starego Miasta czy Kazimierza niekoniecznie będzie się nam chciało jeździć.