Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców. To miejsce wielokulturowe, prężnie rozwijające się i oferujące przyjezdnym bogatą ofertę rozrywkową, usługową i kulturalną. Nic więc dziwnego, że kawalerki w Krakowie stanowią prawdziwą gratkę dla przyjezdnych studentów, osób dopiero rozpoczynających swoją samodzielną drogę życiową czy turystów. Jakie są koszty wynajęcia takiego lokalu i od czego one zależą? Sprawdzamy.

Najem długoterminowy w Krakowie – jakie są ceny?

Ceny najmu zależą od wielu czynników. Przede wszystkim są to:

  • lokalizacja,
  • metraż,
  • standard wykończenia mieszkania,
  • dostępność miejsca parkingowego.

Przeglądając popularne serwisy z ogłoszeniami, które oferują kawalerki do wynajęcia w Krakowie, ceny wahają się średnio od 900 do 1500 złotych samego czynszu dla właściciela. Jednopokojowe mieszkanie na Krowodrzy o wielkości 24 metrów kwadratowych wyniesie nas 900 złotych czynszu i ok. 350 złotych dodatkowych opłat do spółdzielni i za media.

W krakowskich Czyżynach kawalerka o metrażu 20 m2 będzie nas kosztować już ok. 1000 złotych. Czasem zdarzają się atrakcyjne oferty kawalerek na Prądniku Czerwonym czy Prądniku Białym o niewielkim metrażu z opłatą wynoszącą średnio 700-800 złotych czynszu. Warto jednak wiedzieć, że kwoty te w dużej mierze zależą od sezonu. W trakcie wakacji czy we wrześniu będą one wyższe. W zimie, szczególnie teraz – w okresie pandemii – widzimy dość duży spadek cen.

Ile kosztuje kawalerka w wysokim standardzie w centrum?

Jeśli zależy nam na wysokim standardzie mieszkania i bliskości Śródmieścia, musimy szykować się na nieco większe opłaty. W niedawno oddanych inwestycjach w Grzegórzkach koszt kawalerki może sięgać nawet 1650 złotych za 39 metrów kwadratowych. Na Ruczaju cena czynszu jest bardzo podobna. W zamian możemy się spodziewać nowego wyposażenia, nowoczesnych sprzętów AGD i RTV oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury osiedlowej. Za doskonałą lokalizację przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Jedne z droższych mieszkań w Krakowie znajdziemy w okolicach Starego Miasta.

Koszty kawalerki przy najmie krótkoterminowym

Przy najmie krótkoterminowym, czyli tzw. na doby, trzeba liczyć się z o wiele wyższymi cenami w przeliczeniu na dzień. Takie kawalerki są zlokalizowane przede wszystkim w centrum i zapewniają wyposażenie o bardzo wysokim standardzie. Koszt wynajmu może sięgać nawet 400 złotych za dobę. Jeśli jednak nie zależy nam na widoku Wawelu z okna, bez trudu znajdziemy ciekawe oferty za około 150 – 200 złotych.

Bardzo dobrze wyposażone mieszkanie w Nowej Hucie będzie nas kosztować ok. 230 złotych za 35 m2. Za niewielkie kawalerki o metrażu 15-20 m2 przyjdzie zapłacić około 100 złotych za dobę. Choć tak mała powierzchnia nie wydaje się przekonująca, taki lokal będzie idealną bazą, jeśli planujemy aktywnie zwiedzać miasto i szukamy jedynie przytulnego miejsca do spania.

Ceny kawalerek w Krakowie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników – także od tego, czy wynajmującym jest agencja, czy osoba prywatna. Z reguły wynajem bez pośredników jest nieco tańszy, jednak nie jest to zasadą. Współpraca z agencją może być korzystniejsza: czas reakcji na ewentualne zgłoszenia będzie krótszy, ceny są bardziej rynkowe i elastyczne, a cały proces zawierania umowy – bardziej zautomatyzowany.