Gród Kraka jest niewątpliwie magicznym miejscem, artystycznym i intelektualnym centrum centrum Polski. Jego unikalny klimat i sława sięgająca poza granice Polski przyciąga zarówno mieszkańców kraju, jak i rzesze turystów. Niektórym wystarczy, że Kraków odwiedzą, inni marzą, żeby tu zamieszkać. Jak wygląda rynek nieruchomości w legendarnym mieście Smoka Wawelskiego?

Wysyp inwestycji mieszkaniowych

 

Rynek mieszkaniowy w Krakowie rozwija się bardzo prężnie. Obecnie deweloperzy realizują tutaj ponad 100 inwestycji, a sprzedaż mieszkań wciąż rośnie. Najwięcej buduje się w bliskim sąsiedztwie centrum, ale ponieważ ilość działek budowlanych jest tam bardzo ograniczona, ma to bardziej charakter uzupełniania istniejącej już zabudowy. Wiele osiedli powstaje naturalną koleją rzeczy na obrzeżach i są one bardzo popularne - mieszkania wykupowane są na wczesnych etapach budowy, a ceny rosną. Kraków jest również miastem, gdzie zawieranych jest wiele transakcji premium - rynek nieruchomości luksusowych skupiony jest głównie wokół Starego Miasta, gdzie można znaleźć najwięcej prestiżowych adresów. Rynek mieszkaniowy napędzany jest również zainteresowaniem inwestorów - Kraków jako nowoczesne centrum biznesowe przyciąga wykwalifikowanych pracowników, którzy są bardziej niż skłonni osiedlać się w Grodzie Kraka. Mając na uwadze tych “młodych zamożnych” firmy deweloperskie uzupełniają swoją ofertę o apartamenty w standardzie premium, wyposażone w nowe rozwiązania technologiczne.

 

Do zamieszkania i pod wynajem

 

Kraków jest miejscem, gdzie nie tylko warto zamieszkać, ale również zakupić nieruchomość pod inwestycję. Jego niezwykła popularność wśród turystów i studentów wpływa na opłacalność wynajmu takiego mieszkania. Najczęściej poszukiwane są lokale na Starym Mieście, Ruczaju i Krowodrzy - na atrakcyjność tych lokalizacji wpływa korzystne położenie i bliskość ważnych punktów na mapie miasta. A jakich “M” szukają krakowianie dla siebie? Spośród wszystkich nowych mieszkań w Krakowie, najlepiej sprzedają się kawalerki i lokale dwu-, trzy pokojowe. W najdroższych dzielnicach, takich jak Stare Miasto, Krowodrza, Dębniki i Podgórze, często kupowane są apartamenty premium o większej powierzchni, co deweloperzy uwzględniają w swojej ofercie. W przypadku tych nieruchomości cena nie gra roli - liczy się wysoki standard, dogodna komunikacja i przede wszystkim komfort właściciela. Tańsze mieszkania można znaleźć na Bieżanowie, Swoszowicach, czy Nowej Hucie, gdzie dominuje budownictwo w standardzie popularnym.

 

Jedno z najdroższych miast w Polsce

 

Ceny mieszkań w Krakowie cały czas rosną. Jest to spowodowane coraz mniejszą dostępnością gruntów pod zabudowę - deweloperzy muszą płacić coraz więcej za działki pod inwestycje. Co za tym idzie, rosną ceny lokali, na które jest cały czas wysoki popyt. Obecnie za mkw. mieszkania w Krakowie trzeba zapłacić średnio 7,7 tys. zł, ale ceny mogą się między sobą diametralnie różnić w zależności od dzielnicy. Na przykład na Starym Mieście jest to ok. 12 tys. zł za mkw., na Krowodrzy ok. 9 tys. zł, a na Bieżanowie 6,6 tys. zł. Coraz więcej trzeba również zapłacić za “M” z rynku wtórnego. Ceny ofertowe lokali “z drugiej ręki” wzrosły o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl