Zakup mieszkania to jedna z kluczowych decyzji w życiu. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym w Krakowie, nie dając się przy tym oszukać.

Niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie na potrzeby własne lub swoich bliskich, czy też z zamiarem wynajmu, warto dobrze przygotować się do transakcji. Przecież nikt z nas nie lubi niemiłych niespodzianek. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Jak szukać mieszkania, by nie dać się oszukać?

Nowego mieszkania możemy szukać na własną rękę albo z pomocą pośrednika. Ważne, by mieć wcześniej sprecyzowane potrzeby i oczekiwania dotyczące wymarzonego lokum. Internet jest pełen ofert mieszkań na sprzedaż. Kraków – obok Warszawy, Gdańska czy Wrocławia – oferuje największy ich wybór, dlatego warto wiedzieć, czego konkretnie szukamy.

Lokalizacja, metraż, piętro, cena – to tylko niektóre z cech naszego wymarzonego mieszkania, które warto przemyśleć, zanim usiądziemy przed ekranem komputera. Mieszkań z rynku pierwotnego szukać można w licznych serwisach sprzedażowych, które opracowały intuicyjne wyszukiwarki. Nie omijajmy jednak stron deweloperów działających w Krakowie – mieszkania oferowane bezpośrednio przez nich bywają objęte sezonowymi promocjami. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i szybko skontaktować się z doradcą klienta opiekującym się daną inwestycją. Taka osoba, jak nikt inny, zna specyfikę projektu, więc jest najlepszym źródłem informacji.

O pomoc w znalezieniu i zakupie wymarzonego gniazdka można się też zwrócić do pośrednika obrotu nieruchomościami. To wygodne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i wybierać z wyselekcjonowanych przez niego mieszkań w Krakowie. Profesjonalna obsługa to jednak często dodatkowy koszt. Bywa, że ponoszą go deweloperzy, ale równie dobrze może on być przerzucony na kupującego. Pamiętaj, aby sprawdzić doświadczenie danej agencji pośrednictwa na lokalnym rynku!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Upragnione M wybrane? Zanim je kupimy, trzeba sprawdzić otoczenie, w jakim się znajduje. Choć zaglądanie do dokumentów planistycznych miasta brzmi jak wyzwanie, wiedza na temat zagospodarowania przestrzennego okolicy jest niezbędna do komfortowego funkcjonowania. Nie chcemy przecież zostać zaskoczeni budową parkingu wielopoziomowego lub fabryki tuż pod oknem.

Warto też zweryfikować dalsze plany rozwoju osiedla w firmie deweloperskiej. Ile bloków planowanych jest w przyszłości w ramach tej inwestycji? Czy do osiedla będzie prowadził dodatkowy wjazd? Nie wstydźmy się zadawać pytań w biurze sprzedaży. I pamiętajmy: tylko sprawdzony deweloper z doświadczeniem może być gwarancją spokojnego snu.

Jeśli kupujemy mieszkanie inwestycyjne, zweryfikujmy krok po kroku obietnice dewelopera, w tym także te dotyczące stopy zwrotu. Gdy mieszkanie jest gotowe, obejrzyjmy je kilka razy, poprośmy o pomoc znajomych fachowców lub – jeśli zachodzi taka potrzeba – profesjonalistów od odbiorów mieszkań.

Zakup mieszkania – co trzeba wiedzieć o transakcji?

Wszystko sprawdzone? Pora na zakup mieszkania! W Krakowie sprzedaż odbywa się zazwyczaj w takich samych wariantach, jak w każdym innym mieście: za gotówkę lub na kredyt. W pierwszym przypadku należy zawrzeć umowę kupna (czasem wcześniej podpisuje się jeszcze umowę rezerwacyjną czy przedwstępną) w postaci aktu notarialnego i dokonać wpisu do księgi wieczystej.

Zakup na kredyt wymaga spełnienia określonych procedur wybranego banku, które – wbrew pozorom – nie są aż takie skomplikowane. Zgodnie z ustawą deweloperską – jeśli mieszkanie jest na etapie projektu lub budowy, środki z kredytu klienta wypłacane są na rachunek powierniczy dewelopera wraz z postępem prac. Oznacza to, że nie uczestniczymy w tych transakcjach bezpośrednio, a deweloper otrzymuje pieniądze ratami.

Szczęśliwi ci, którym udało się kupić gotowe mieszkanie i mogą zaraz po dopełnieniu formalności zacząć jego aranżację! Większość oferty deweloperów wyprzedaje się jednak na etapie projektu lub budowy, a w tej sytuacji pozostaje śledzenie postępu prac i odbiór kluczy, gdy inwestycja będzie gotowa.