O walorach turystycznych Krakowa nie trzeba nikogo przekonywać. Stolica Małopolski jest także atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba mieszkańców, plasująca miasto na drugiej pozycji w rankingu najbardziej zaludnionych w Polsce. Krakowski rynek pierwotny rozszerza się o kolejne inwestycje mieszkaniowe. Sprawdzamy, jakie dzielnice są najlepiej przystosowane dla rodzin z dziećmi.

Coroczny wzrost liczby mieszkańców w Małopolsce jest jasnym sygnałem dla deweloperów, że w tym regionie powinni realizować swoje inwestycje. W pierwszej połowie ubiegłego roku Kraków osiągnął liczbę ludności wynoszącą 781 tys. osób, a gęstość zaludnienia wyniosła 2389 os./km kw.[1] Wśród nowych lokatorów wielu z nich to studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy po zakończeniu nauki rozpoczynają kolejny etap swojego życia. W 2019 roku w Krakowie mieszkało 130 tys. studentów i 37 tys. byłych żaków z dyplomem. Warto też zwrócić uwagę, że znaczną część populacji stanowią mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym. Dane sprzed dwóch lat informują o 184,2 tys. takich osób[2].

Która dzielnica ma bogatą ofertę dla rodzin z dziećmi?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o nowym lokum mieszkalnym, warto przeanalizować swoje i pozostałych domowników oczekiwania. Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, który determinuje wybór nowego adresu. Bogata krakowska oferta mieszkaniowa pozwala na znalezienie „złotego środka”, tzn. własne M umiejscowione w komfortowej odległości od przedszkola dzieci czy biura firmy.  Najlepiej przedyskutować wszystkie kwestie w rodzinnym gronie lub z osobą doskonale znającą interesującą nas okolicę.

Lokalizacja i cena to nie jedyne czynniki przesądzające o wyborze danego lokum wśród Małopolan. Nowi nabywcy mieszkań szukają nieruchomości z dostępem do zróżnicowanej oferty punktów handlowych i oświatowych. Ważna jest również dostępnością terenów rekreacyjnych oraz sieci połączeń komunikacyjnych.  

Edukacja dzieci to jedna z najważniejszych kwestii, o której myśli każdy rodzic. Chcąc zapewnić dobry start swoim pociechom, trzeba wziąć pod uwagę ofertę placówek oświatowych, a także innych organizacji oferujących zajęcia pozalekcyjne, w tym także sportowe. W Krakowie, oprócz publicznych szkół i przedszkoli, funkcjonuje wiele prywatnych instytucji edukacyjnych o zróżnicowanych profilach – językowym, ekologicznym, rekreacyjnym czy muzycznym. Dla własnej wygody najlepiej, aby miejsca pozalekcyjnej aktywności i szkoła znajdowały się blisko adresu zamieszkania. To ułatwia codzienną organizację dnia, przy tym nie traci się zbyt wiele czasu na dojazd do innej dzielnicy i stanie w korkach. Wybór szkoły i przedszkola jest uwarunkowany także renomą placówki oraz posiadanymi kwalifikacjami przez kadrę nauczycielską.

Sprawdzenie opinii o danym żłobku czy przedszkolu na portalach społecznościowych, w grupach skupiających rodziców jest także bardzo pomocne.

Południowa część Krakowa zyskuje na atrakcyjności

Rozwój rynku mieszkaniowego w Krakowie powoduje, że inwestycje deweloperskie pojawiają się w różnych dzielnicach. Jedną z nich, atrakcyjną z punktu widzenia  rodzin, jest Bieżanów-Prokocim. Ta część Krakowa została wysoko oceniona w rankingu portalu otodom.pl, w którym zapytano rodziców o lokalizacje przyjazne dzieciom[3]. Mieszkańcy okolic Bieżanowa i Prokocimia mogą korzystać z najlepszej oferty edukacyjnej dla uczniów – wynika z przywołanego raportu „Miejsca dla dzieci w Krakowie – która dzielnica najlepsza?”. Ta lokalizacja zyskała na popularności także wśród deweloperów, którzy realizują tutaj swoje inwestycje, poszerzając tym samym ofertę rynku pierwotnego o nowe mieszkania. Kraków poszerzy swoją ofertę edukacyjną  o kolejną szkołę podstawową właśnie w tej dzielnicy, a jej oddanie planowane jest na rok 2023[4].

Co więcej, w tej części miasta, w rejonie ulic Agatowej i M. Domagały wieloetapową inwestycję Murapol Nowy Złocień realizuje Grupa Murapol – Złocień w dzielnicy Bieżanów jest miejscem o dynamicznym rozwoju. Wśród klientów widzimy wzrost zainteresowania nie tylko samym przestronnym wnętrzem, ale także jego najbliższym otoczeniem, które charakteryzuje się spokojną okolicą, ale o bogatej ofercie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. W sąsiedztwie naszych mieszkań znajdują się przedszkola, sala i plac zabaw, które są cennym wsparciem dla każdego rodzica. Dodatkowym atutem jest centrum handlowe, w którym szybko i wygodnie można zrobić niezbędne zakupy – informuje Artur Skrzypczyński, regionalny dyrektor sprzedaży w Grupie Murapol.


[1] https://gazetakrakowska.pl/krakow-liczba-ludnosci-w-stolicy-malopolski-stale-rosnie-ilu-mieszkancow-aktualnie-liczy-krakow/ar/c1-15340254

[2] https://gazetakrakowska.pl/krakow-liczba-ludnosci-w-stolicy-malopolski-stale-rosnie-ilu-mieszkancow-aktualnie-liczy-krakow/ar/c1-15340254

[3] https://www.otodom.pl/wiadomosci/ranking-dzielnic/miejsca-dla-dzieci-w-krakowie--ktora-dzielnica-najlepsza

[4] https://gazetakrakowska.pl/na-zlocieniu-wybuduja-nowa-szkole-podstawowa-wladze-krakowa-podpisaly-umowe-wczesniej-trzeba-bylo-kupic-dzialki-od-kosciola/ar/c1-15365657