Wybór okien dopasowanych do wnętrza i spełniających swoje funkcje jest niezwykle istotny. Jednak nawet najwyższej jakości okna nie zapewnią odpowiedniego ocieplenia jeżeli zamontowane zostaną w nieprawidłowy sposób. Dowiedz się, jak dobrze wykonać montaż okien.

Sposoby montażu okien

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien. Różnią się od siebie budową, funkcjami, a także sposobem montażu. Zupełnie inaczej postępuje się w przypadku okien standardowych, a inaczej w przypadku antywłamaniowych. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku montaż powinien być wykonany zgodnie z panującymi zasadami. 

Prawidłowy montaż okien

Pomiary i plan działania

Montaż okien powinien rozpocząć się prawidłowym pomiarem okna. Jest to jedna z najważniejszych czynności, ponieważ prawidłowe dobranie rozmiaru wpływa na jego późniejszą prawidłową funkcjonalność. Po dokonaniu pomiarów należy przygotować szczegółowy plan montażu z uwzględnieniem wszelkich wytycznych z projektu budowlanego. W planie powinny zostać uwzględnione nie tylko kolejne etapy pracy, ale również materiały, które będą niezbędne do ich przebiegu.  

Przygotowanie otworów okiennych

Kolejnym etapem jest dokładne przygotowanie ościeżnic. Najbardziej istotne jest ich wyrównanie, aby wszelkie materiały uszczelniające mogły swobodnie przylgnąć do powierzchni. Dokładność na tym etapie korzystanie wpłynie na szczelność okna. Istne jest również ustalenie poziomów, które pozwolą na właściwe ustawienie okien pod względem wysokości.

Mocowanie okien i ich podparcie

Po odpowiednim przygotowaniu otworów przychodzi czas na zamocowanie okien. Odbywa się ono przy użyciu materiałów dopasowanych do rodzaju okna i sposobu jego montażu. Mechaniczne mocowanie odbywa się przy pomocy między innymi wkrętów czy perforowanych szyn. Niezwykle istotne jest także podparcie okna, które „utrzyma” jego ciężar minimalizując ryzyko osunięcia.

Uszczelnienie okna

Jednym z ostatnich kroków jest połączenie okna z ościeżem w taki sposób, by ograniczyć wymianę powietrza. Uszczelnienie powinno zawierać trzy warstwy:

  • warstwa zewnętrzna – gwarantuje wodoszczelność,
  • warstwa środkowa – nazywana warstwą termoizolacyjną,
  • warstwa wewnętrzna – ogranicza dostęp pary wodnej.

Konsekwencje nieprawidłowego montażu okien

Nieprawidłowy montaż okien może mieć poważne konsekwencje. Błędy mogą wynikać zarówno z pośpiechu, jak i braku doświadczenia. Źle zamontowanie okna mogą przede wszystkim spowodować nieszczelność, a ta prowadzić do zwiększonej ilości wilgoci w pomieszczeniu. Może to powodować znacznie szybsze niszczenie okna, a nawet powstanie w jego obrębie pleśni i grzyba. Nieszczelne okno to również problem stale uciekającego ciepła i konieczności ogrzewania pomieszczenia.

Prawidłowy montaż okien pozwoli uniknąć kosztownych napraw. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Jedną z firm profesjonalnie zajmujących się nie tylko montażem, ale również serwisem i wyceną jest firma Okna Kraków, świadcząca swoje usługi na terenie województwa małopolskiego.