Nie od dziś wiadomo, że w branży budowlanej kluczowe są umiejętności; niezwykle ważna jest także ocena ryzyka oraz odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku montażu rusztowań jest to kwestia kluczowa, bowiem praca na wysokościach wiąże się z wieloma zagrożeniami. Błędy mogą przytrafić się zawsze – najważniejsze jest jednak odpowiednie zabezpieczenie zarówno konstrukcji, jak i pracowników oraz osób postronnych, by jak najskuteczniej unikać wypadków.

Prawidłowa konstrukcja rusztowania to priorytet

Niestety, nawet w przypadku prac na wysokości nadal można spotkać się z oszczędnościami, które w dramatyczny sposób wpływają na bezpieczeństwo całej konstrukcji. Takie pozornie oszczędzone pieniądze trzeba potem wydać na naprawę całego rusztowania bądź pokrycie kosztów demontażu oraz wymiany części. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić wszystkie elementy rusztowania i wykluczyć części skorodowane, zdeformowane czy w jakikolwiek inny sposób niesprawne. Używanie uszkodzonych rusztowań naraża na niepotrzebne ryzyko pracowników oraz osoby postronne! Należy także zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie pomostów oraz nośność podłoża. Nawet niewielkie odstępstwa od normy mogą mieć tragiczne skutki!

Wykwalifikowani pracownicy – bezpieczeństwo pracy

Jeśli chodzi o szkolenie na rusztowania, na rynku dostępnych jest wiele ofert; nie zawsze organizują je jednak renomowane firmy. Kurs na rusztowania oparty wyłącznie na kilku wykładach i podpisaniu dokumentów nie zapewni pracownikom niezbędnej wiedzy oraz umiejętności. Na pierwszy rzut oka wykształcony monter rusztowań, który odbył profesjonalny kurs, może okazać się osobą bez żadnych wymaganych kwalifikacji, bowiem cały kurs polegał wyłącznie na biernej obecności na zajęciach. Brak znajomości zasad montażu rusztowań sprawi, że pracownicy będą narażać się na niebezpieczeństwo – często zupełnie nieświadomie. Montażysta powinien być osobą rzetelną i posiadającą wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Wysyłając  swoich pracowników na kurs montażystów rusztowań, należy sprawdzić opinie odnośnie firmy oraz zakres kursu. W ten sposób unikniemy nie tylko dodatkowych kosztów w przypadku nieprawidłowego montażu rusztowań, ale również niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się nawet śmiercią pracownika!

Praca z rusztowaniami bez odpowiednich kwalifikacji bywa niezwykle niebezpieczna

Wysokiej jakości kurs zawodowy montera rusztowań – gwarancja niezawodności

Wychodząc naprzeciw wszystkim przedsiębiorcom zainteresowanym jakością oraz bezpieczeństwem, przy pracach na rusztowaniach warto zwrócić uwagę na kurs montera rusztowań. Ten, oferowany przez Ośrodek Szkoleń Zawodowych SzkoleniaMM opiera się na zajęciach teoretycznych i praktycznych, a jego ukończenie gwarantuje zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu obsługi rusztowań. Aby uniknąć błędów i niebezpiecznych sytuacji, postawmy zatem na profesjonalne szkolenie. Rusztowania użytkowane są niemal wszędzie: aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i osobom postronnym niezbędny jest profesjonalny montażysta rusztowań. Dzięki takim szkoleniom, pracownicy zyskają uprawnienia, by pracować przy montażu rusztowań. Jeśli w Twojej firmie potrzebny jest monter rusztowań, nie zwlekaj – oferta zawiera szereg propozycji, dzięki którym pracownicy przyswoją całą niezbędną wiedzę i umiejętności. Świadectwo ukończenia kursu Ośrodka Szkoleń Zawodowych SzkoleniaMM jest jednoznaczne z posiadaniem podstawowych umiejętności z zakresu montażu rusztowań. To gwarancja, że kursanci otrzymają solidną dawkę wiedzy i praktyki.Artykuł partnerski