179 mieszkań zrealizowanych w ramach I etapu budowy osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie ma już pozwolenie na użytkowanie. Lokale są sukcesywnie przekazywane do Zarządu Budynków Komunalnych.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla 179 mieszkań zrealizowanych w ramach I etapu osiedla Przyzby-Zalesie. – Nowe lokale, wśród których jest też 11 mieszkań dla osób niepełnosprawnych, są aktualnie przekazywane do Zarządu Budynków Komunalnych. W ramach tego etapu mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 164 miejsca postojowe – informuje Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Jeszcze w tym roku, w listopadzie, pozwolenie na użytkowanie powinny otrzymać lokale użytkowe znajdujące się w jednym z budynków wykonanych w I etapie. Chodzi o żłobek i miejską bibliotekę. – W przypadku żłobka, jeszcze w tym roku będziemy ogłaszać przetarg na wyposażenie, by jak najszybciej przekazać nowe miejsce dla ok. 60 maluchów do Urzędu Miasta Krakowa. Aranżacją miejsca na bibliotekę zajmie się Biblioteka Kraków – zapowiada dyrektor ZIM w Krakowie.

Mocno zaawansowane są też prace na II etapie budowy. To pięć budynków i 178 mieszkań, a także – podobnie jak w przypadku I etapu - miejsca postojowe i układ drogowy. Tu realizacja zadania powinna się zakończyć kilka miesięcy wcześniej niż planowano, bo już w pierwszym kwartale 2020 roku.

Docelowo, na osiedlu Przyzby-Zalesie będzie mogło zamieszkać 357 rodzin. Do ich dyspozycji będzie łącznie 240 miejsc postojowych, w tym 21 dla osób z niepełnosprawnością, a także plac zabaw. Komunalne osiedle nie będzie grodzone, więc cała infrastruktura będzie dostępna dla mieszkańców sąsiednich osiedli.

Warto wiedzieć, że standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest pomalowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, terakoty, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż kontaktów i włączników oświetlenia oraz oświetlenia w łazience. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i piecyk elektryczny z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Infraestructuras SA z Hiszpanii. Wartość zadania to ponad 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje sp. z o.o. S. K. Osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.