Decyzja o powiększeniu rodziny i zakupie nowego mieszkania często współwystępują w czasie. Przeprowadzamy się, ponieważ właśnie pojawił się, lub ma się pojawić, nowy członek rodziny. Warto przemyśleć, jakie mieszkanie kupić.

Własny pokój i przestronne wnętrze

Jeżeli ogranicza nas budżet, warto rozważyć najmniejsze komfortowe mieszkanie – 3 pokoje. Kraków, Warszawa, czy Poznań mogą odstraszać wysokimi cenami nieruchomości, doświadczenie pokazuje jednak, że lepiej zainwestować na początku nieco więcej niż później żałować lub przeprowadzać się ponownie. Pamiętaj, że dziecko wiąże się ze zmianą trybu życia i prawdopodobnie zaczniesz spędzać w domu dużo więcej czasu niż do tej pory. Musisz więc pomyśleć o odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni, aby pierwsze lata z potomstwem były rzeczywiście tymi najlepszymi.

Sprawdź infrastrukturę

Planując założenie rodziny i zakup mieszkania, warto myśleć przyszłościowo. Być może twoje dziecko nie będzie potrzebowało placu zabaw od razu, ale za 2-3 lata jego obecność w bezpośrednim sąsiedztwie zacznie stanowić olbrzymi atut. Dobry wybór to nie tylko to, na co przede wszystkim zwracamy uwagę, kupując mieszkanie – 3 pokoje. Kraków jest, niestety, miastem, gdzie gęstość rozmieszczenia placów zabaw pozostawia często wiele do życzenia. Na szczęście dużo lepiej jest znaleźć tu dobrą szkołę, basen, czy zorganizowane zajęcia dla osób w każdym wieku.

Unikaj mieszkań dwupoziomowych

Typowy dom ma kilka, a nawet kilkanaście pomieszczeń, podczas gdy mała rodzina nie potrzebuje aż tyle, w zamian mogąc wybrać lepszą lokalizację. Wśród ofert nieruchomości pojawiają się modne mieszkania dwupoziomowe. Często, patrząc czysto teoretycznie, jest to dobra oferta cenowa. Cena za metr przestanie być jednak atrakcyjna, jeżeli odliczymy niepotrzebną klatkę schodową. Powinniśmy raczej darować sobie takie mieszkanie również z myślą o dzieciach. Unikniemy wtedy kosztowych i niezbyt estetycznych barierek oraz ciągłej troski o zdrowie pociech. Jaki jest optymalny wybór, jeżeli chcemy kupić wygodnie mieszkanie? 3 pokoje. Kraków to miejsce, gdzie z łatwością nabędziemy średniej wielkości lokum bez zbędnych, a potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci, schodów.

Przyda się balkon lub loggia, ale…

Popołudnie z małym dzieckiem w mieszkaniu może się dłużyć. Wiosną i latem bardzo ważna jest nie tylko infrastruktura, lecz również możliwość wyjścia na własny balkon lub loggię. O wiele przyjemniej spędzisz w ten sposób czas. Dzięki własnej przestrzeni, pod gołym niebem zjesz też śniadanie czy kolację, ponieważ wyjścia do miasta mogą być, przynajmniej na początku, utrudnione, jeśli nie wykluczone ze względu na dziecko. Zdarza się, że najważniejsza jest własna loggia, gdzie ustawimy stolik, krzesła i zabawki, a na drugi plan schodzi samo mieszkanie, 3 pokoje, Kraków i wszystko to, o czym myślimy na początku. Oczywiście balkon musi spełniać kilka warunków. Przed zakupem mieszkania upewnij się, czy jest on bezpieczny i nie ma tam miejsc przez które dziecko mogłoby wypaść lub barierek, po których łatwo zacznie się wspinać. Unikniesz, w ten sposób, mozolnego zabezpieczania każdego z takich elementów.