Wybierając dom, możemy wziąć pod uwagę obiekty wolnostojące, bliźniacze i szeregowe. Czym charakteryzuje się ostatni z wymienionych? Czy warto zdecydować się na taką nieruchomość? Co przemawia za tą inwestycją?

Dom szeregowy – czyli jaki?

Szeregowy rodzaj zabudowy polega na tym, że kilka lub kilkanaście domów jest ze sobą połączonych ścianami bocznymi. Najczęściej w takim przypadku z przodu budynku znajduje się wejście, a z tyłu ogródek. Co istotne, każdy właściciel posiada własne podwórko i wejście do domu. Najmodniejszym i jednocześnie praktycznym podziałem powierzchni takiej nieruchomości jest zorganizowanie na parterze salonu i kuchni, a na piętrze – sypialni.

Domy szeregowe na sprzedaż w Wieliczce - EDM Inwestycje

Domy w zabudowie szeregowej – zalety

Wybór szeregowca może stanowić dobrą decyzję z wielu powodów:

  • Niski koszt zakupu w stosunku do domu wolnostojącego – inwestycja będzie o wiele tańsza, a w dodatku niższe będą również koszty eksploatacji.
  • Ogródek – zyskujemy przestrzeń, na której mogą bawić się dzieci, możemy grillować czy po prostu wypoczywać.
  • Lokalizacja – najczęściej szeregówki są budowane w atrakcyjnej okolicy, są dobrze skomunikowane z centrum miasta czy szkołami.
  • Garaż – nowoczesne domy szeregowe, ale również i te starsze są wyposażone w pomieszczenie na samochód, a dodatkowo kolejne auto można postawić na podjeździe.

Budownictwo szeregowe – wady

Popularne szeregówki nie są pozbawione wad:

  • Brak możliwości rozbudowy – obecnie realizowane projekty szeregowców to nowoczesne, przemyślane budynki, ale inwestor nie ma możliwości indywidualnego dopasowania wyglądu zewnętrznego nieruchomości do swoich upodobań.
  • Sąsiedzi – właściciel szeregówki musi się liczyć z tym, że z jednej lub z dwóch stron będzie mieć sąsiadów, ale będzie ich oczywiście wielokrotnie mniej niż w bloku.
  • Schody – tych będzie sporo, zatem może to być inwestycja nieodpowiednia dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Dom szeregowy – czy to dobry wybór?

Szeregówka nie sprawdzi się w przypadku każdego, kto szuka domu, jednak wielu osobom taki wybór może odmienić życie. Zyskamy przestrzeń do wypoczynku bez konieczności wyjeżdżania poza miasto.