Kolejna edycja krakowskiego Święta Muzyki odbędzie się 25 czerwca. Cztery sceny, kilkudziesięciu wykonawców i wydarzenia towarzyszące dają łącznie ponad 24 godziny muzyki granej na żywo! Wianki w 2016 roku będą wyjątkowe. Miasto Kraków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają do wspólnego świętowania!

„To już kolejna edycja Wianków, kiedy muzyką będzie żyło całe miasto.” mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, odpowiedzialnego za to wydarzenie. Kontynuuje: „Każdy, kto będzie wtedy w Krakowie, znajdzie w programie coś dla siebie. To naprawdę wyjątkowa impreza i Wianki - Święto Muzyki są świętem muzyki nie tylko dzięki nazwie. Jestem pewna, że do wspólnego świętowania przyłączą się wszyscy krakowianie, ponieważ jest w czym wybierać.” 

Grzegorz Turnau czy Dawid Podsiadło? Świetliki czy Fisz Emade Tworzywo? Natalia Przybysz czy Stanisława Celińska? The Dumplings czy Gadabit? To tylko część z wyborów przed jakimi staną Krakowianie 25 czerwca. 

Rzeczywiście jest różnorodnie. Nie tylko pod względem repertuaru, ale też lokalizacji, których w tym roku będzie ponad 10, a w każdej z nich na mieszkańców i turystów będą czekać wyjątkowe koncerty. Część z nich odbędzie się w niezwykłych miejscach. Przykładem może być występ jaki da, w pobliżu mostu Dębnickiego, Capella Cracoviensisw ramach piątej, jubileuszowej Wodnej Masy Krytycznej. Nieopodal jest też na ścisłe centrum, gdzie niemal równocześnie wystartują koncerty na 3 scenach – Hard Rock Cafe Kraków na Małym Rynku, Międzypokoleniowa na Rynku Głównym i Scena Krakowska na placu Szczepańskim. To oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie Święto Muzyki będzie obchodzone 25 czerwca. Już niedługo poznamy kolejne lokalizacje i artystów. 

Scena Hard Rock Cafe Kraków rozegra Mały Rynek. Występy na niej otworzy koncert formacji HLA – zespołu złożonego z transplantologów, którzy na scenie promują ideę dzielenia się organami. Następnie sceną zawładnie Santa Barbara, w którym drugie pokolenie braci Pospieszalskich łączy w całość muzykę rozrywkową, elektroniczną, klasyczną i ludową ubarwiając całość awangardową improwizacją. Po nich na scenie pokaże się wciąż niesamowicie świeży i smaczny duet The Dumplings, który odda scenę elektryzującej swoim prądem Natalii Przybysz. Justyna Święs wróci na scenę, żeby zostawić swój ślad w trakcie występu Fisz Emade Tworzywo. Granie na scenie Hard Rock Cafe Kraków zakończy żywiołowy występ Dawida Podsiadło. 

Gdy wokalista zespołu Curly Heads będzie kończyć swój koncert, Grzegorz Turnau i Sinfonietta Cracovia będą dopiero rozgrzewać się na Scenie Międzypokoleniowej, która znajdować się będzie na płycie Rynku Głównego. Krakowski piosenkarz nie będzie miał łatwego zadania, ponieważ sceniczne obowiązki będzie musiał przejąć od jedynej, niepowtarzalnej i wyjątkowej Stanisławy Celińskiej z zespołem Macieja Muraszko. Znana aktorka wystąpi w roli piosenkarki chwilę po show, które da Warszawskie Combo Taneczne. Kraków z pewnością ciepło powita Jana Młynarskiego z zespołem, przed którym, specjalnie dla najmłodszych, wystąpi JerzIgor. Dla wytrawnych klubowiczów nie lada gratką będzie kolejna edycja Unsound Silent Disco, które roztańczy na płycie Rynku Głównego nawet najbardziej niewprawnych tancerzy. 

Jednocześnie ze Sceną Międzypokoleniową, na placu Szczepańskim, ruszy Scena Krakowska, którą otworzy występ formacji Duch. Następnie żywiołowy Gadabit poderwie wszystkich do tańca, który z pewnością nie ustanie w trakcie koncertu Sokół Orkestar. Wysoki poziom zostanie utrzymany, gdy Bester Quartet rozpocznie swój występ, prezentując wybrany materiał ze swoich ośmiu albumów studyjnych. Ostatnim zespołem, który pojawi się na tej scenie są zasłużone Świetliki, którzy ciągle promują swoją ostatnią płytę „Sromota”. 

Mogłoby się wydawać, że to już koniec atrakcji, które Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało na Wianki, ale Święto Muzyki i Kraków zasługuje na większą oprawę. Poza najbliższym otoczeniem Rynku Głównego krakowianie będą mogli cieszyć się muzyką na bulwarach wiślanych u stóp Wzgórza Wawelskiego przy Powiśle 11, gdzie powstanie niezwykle orzeźwiająca scena Spragnieni Lata. „Rozłożymy The Beatles na czynniki pierwsze i złożymy na nowo, trochę bardziej awangardowo.” - tak piątą edycję trasy koncertowej Spragnieni Lata zapowiada dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański, do którego dołączą Natalia Przybysz, Natalia Grosiak i Krzysztof Zalewski. Połączą oni swoje siły i jako jedna formacja zmierzą się z legendą – piosenkami The Beatles z kultowego „The White Album”. Przed nimi wystąpi bardzo ciekawa Maja Koman. Jej występ poprzedzi koncert SOLO ACT Krzysztofa Zalewskiego. 

Tradycyjnie nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy wianek, w którym będzie można wygrać atrakcyjną nagrodę. 

Wianki - Święto Muzyki oczywiście zasługują też na wyjątkową oprawę. Jak co roku mieszkańcy Krakowa będą mogli podziwiać zjawiskowy pokaz ogni sztucznych, który barwnie pomaluje niebo nad miastem. 

Wianki – Święto Muzyki organizowane jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, które zawsze pamięta o najmłodszych. Będą oni mogli cieszyć się nie tylko koncertem jaki da Jerz Igor, ale też innymi niespodziankami, które dopiero zostaną ujawnione. 

Ukochane przez Krakowian Wianki – Święto Muzyki odbędą się 25 czerwca, więc warto zacząć już zbierać siły na dzień i noc pełną wrażeń. Niebawem zdradzone zostaną szczegóły dotyczące poszczególnych scen Krakowskiego Grania, Klubowej Nocy i niespodzianki, które Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało dla mieszkańców Krakowa.