W dniach od 26 do 30 marca Filharmonia im. Karola Szymanowskiego organizuje pierwszą pełną edycję Festiwalu SZYMANOWSKI / POLSKA / ŚWIAT, mającego na celu ukazanie wyjątkowości i wielkości dzieła tego polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza w szerokim artystycznym odniesieniu.

Pięciodniowy program festiwalu to spojrzenie na twórczość Karola Szymanowskiego ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu czeskiego. Praga, w której zaprezentowano właściwie cały jego dorobek, a kompozytor miał rzesze wielbicieli, jest także miejscem, gdzie prawykonano z wielkim sukcesem „Harnasie” i „Króla Rogera”. Stąd obecność w proponowanym repertuarze utworów Dvořáka czy Janáčka, a także zaproszenie Orkiestry Teatru Narodowego w Pradze, której koncert zwieńczy cały festiwal.

Obok koncertów symfonicznych i kameralnych, których program zawiera osobny folder informacyjny, zapraszam również do uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących. Bezpośrednio przed inauguracją festiwalu zaprezentowany zostanie film dokumentalny pt. „Szymanowski w Pradze” – z udziałem jego reżysera i scenarzysty, dra Piotra Szalszy. W Sali Złotej filharmonii można ponadto obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości Szymanowskiego, przygotowaną przez Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program festiwalu znajdziemy na stronie www.filharmonia.krakow.pl.

Festiwal Szymanowskiego pion