W minioną niedzielę odbył się Wielki Przejazd Rowerowy i Piknik Rowerowy, czyli finał Święta Cyklicznego w Krakowie. Inicjatywa społeczna, która zrodziła się w 2009 roku promuje rower jako środek transportu miejskiego.

Start imprezy nastąpił o godzinie 12 pod Tauron Areną, gdzie zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli swój przejazd. Przebieg trasy był następujący: Tauron Arena Kraków, ul. Lema -> Aleja Jana Pawła II -> Rondo Czyżyńskie -> Aleja Jana Pawła II -> Plac Centralny -> Aleja Solidarności -> ul. Bulwarowa -> ul. Odmogile -> stadion KS ,,Wanda'' Kraków. Nad bezpiecznym przejazdem czuwała policja, która uniemożliwiła ruch samochodów na wyznaczonej trasie. Rowerzyści, którzy wzięli udział w zabawie, a następnie bawili się na stadionie KS ,,Wanda'' w Nowej Hucie byli w różnym wieku i posiadali odmienne rodzaje rowerów. Najmłodsza uczestniczka, która samodzielnie pokonała trasę na swoim rowerze miała 4 lata.
Festiwal kultury rowerowej 
zgromadził rzeszę ludzi, którzy po Wielkim Przejeździe uczestniczyli w wydarzeniach zaplanowanych na stadionie. O godzinie 13:15 rozpoczęto Finałowy Piknik, począwszy od konkursu na najlepsze przebranie uczestników Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Program obfitował jeszcze w trzy inne konkursy: ,,Rowerowy bibliotekarz'', ,,Żółw na rowerze'', ,,Rowerowa przeprowadzka''. Ponadto każdy mógł wziąć udział w ,,Smoczym Turnieju Rycerskim'', gdzie celowano w siebie workami z wodą i pokazowym meczu koszykówki na wózkach inwalidzkich.

Jednym z ciekawszych aspektów imprezy był mecz bike polo w wykonaniu członków Bike Polo Club Kraków, a także samych rowerzystów, biorących udział w pikniku. Przez cały czas spotkania można było także uczyć się tej gry od podstaw. Program przewidywał również wycieczkę rowerową po Nowej Hucie, którą poprowadziła fundacja Free Walking Tour.

Nie zabrakło także strefy serwisowej, gdzie bezpłatnie można było oddać swój rower w ręce fachowców. Dla tych, którzy zgłodnieli były specjalnie przygotowane mobilne punkty gastronomiczne. Pamiętano także o najmłodszych uczestnikach, którzy stanowili dużą część Święta Cyklicznego, bowiem przygotowano dla nich specjalną strefę, gdzie mogli uczestniczyć w zabawach ruchowych, tworzyć kreatywne modele z balonów, czy pomalować sobie twarz.