Co zrobić, aby wybrać najlepszego dostawcę Internetu stacjonarnego do domu? Które parametry są szczególnie istotne dla codziennego korzystania z sieci? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Internet - dostawca usług godny zaufania

Obecnie na rynku funkcjonuje wielu operatorów Internetu, którzy starannie dobierają swoje oferty tak, aby przekonać do siebie jak największą liczbę użytkowników. Nim jednak przejdziemy do tego, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając Internet do domu, najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zdecydować się właśnie na Internet stacjonarny. Otóż biorąc pod uwagę aktualne warunki i preferencje klientów, najlepszy dostawca Internetu to ten, który oferuje najwyższą prędkość transmisji danych przy jednocześnie najwyższej stabilności łącza. Oba elementy znacząco lepiej prezentują się przy Internecie stacjonarnym aniżeli przy Internecie mobilnym. Ponadto sieci mobilne często mają rozmaite limity poboru danych, co może znacząco utrudnić korzystanie z Internetu w domu.

Dostawcy usług internetowych – na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomniano, jednym z kluczowych parametrów Internetu stacjonarnego jest prędkość transmisji danych. W praktyce sprowadza się ona do pobierania i wysyłania danych. Większość ofert dostawców Internetu opiera się na łączu asymetrycznym, w którym prędkość pobierania jest znacząco wyższa niż prędkość wysyłania. Inaczej jest w przypadku światłowodu symetrycznego, który znajdziesz w ofercie operatora INEA. Czy to najlepszy dostawca usług internetowych? Wszystko zależy od preferencji i potrzeb klientów, jednak według portalu Speedtest.pl operator gwarantuje najszybszy Internet w Polsce, a jego walory docenią zarówno „niedzielni użytkownicy”, jak i zaawansowani gamerzy czy prawdziwi, domowi kinomaniacy. Bardzo istotny jest też ping, czyli czas odpowiedzi serwera na wysłane zapytanie. Jego wartość określa się w milisekundach, za optymalny uważa się ping w granicach od 20 do 50 ms. Dobry Internet powinien być zatem szybki i stabilny, aby gwarantować Ci jak najwyższy komfort korzystania.

Dostawca Internetu – jak sprawdzić?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto oczywiście przeczytać opinie dotyczące danego dostawcy Internetu. Sprawdź koniecznie jego ofertę oraz upewnij się, czy gwarantowane warunki w pełni odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Jeśli chcesz, możesz też sprawdzić prędkość transmisji danych, do tego celu wystarczy test szybkości łącza. Aby go wykonać, pobierz dedykowaną aplikację mobilną lub odwiedź stosowną witrynę internetową.