Odnawianie mebli to ostatnio coraz bardziej modny temat. Wielu mieszkańców Krakowa ma w domu prawdziwe dębowe antyki pokryte szlachetną lakierobejcą. Co zrobić, jeśli akurat w Twoim domu meble wyglądają przeciętnie i chciałbyś trochę zmienić ich wygląd?


Pierwsze kroki 

Jakie meble najłatwiej jest uszlachetniać za pomocą odpowiedniej lakierobejcy i kilku trików? Świetnie nadają się do tego wszystkie rzeczy z surowej sosny.  Takie półki, ramy łóżek czy szafki są bardzo tanie, a jeśli masz czas, możesz je odnowić tak, że zaczną pasować do zabytkowych wnętrz. Nie warto natomiast wybierać mebli ze sklejki i płyt pilśniowych. Jest bardzo trudno przerobić je tak, by zaczęły wyglądać szlachetnie.

Jeśli masz stary drewniany stolik czy bibelot, zacznij od zdarcia z niego warstwy lakierobejcy. Najlepiej, jak zrobi to ktoś, kto posiada cykliniarkę, szczególnie jeśli lakier jest twardy i na dużej powierzchni. Przy mniejszych, delikatniejszych przedmiotach, można użyć środka do usuwania lakierobejcy w żelu. Po nałożeniu i odczekaniu usuwa się go, a następnie można zetrzeć powierzchnię papierem ściernym. Wyrównanie powierzchni zaleca się też w przypadku elementów z surowego drewna. Następnie warto je przetrzeć mokrą szmatką, by usunąć powstały kurz.

 

Nakładanie nowej lakierobejcy do drewna

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że lakierobejce są produkowane właśnie w kolorach, które imitują barwę różnych gatunków drewna. Wszystkie takie lakierobejce do drewna zobaczysz na dekoratorium.pl. W ten sposób z banalnej sosny możesz uzyskać kolor:

  • mahoniu,
  • dębu,
  • orzecha włoskiego,
  • drewna tekowego,
  • sekwoi kalifornijskiej,
  • palisandru,
  • wenge,
  • hebanu,
  • klonu.

 

Większość lakierobejc do drewna ma kolor i połysk, ale jednocześnie jest transparentna. Zachowasz więc naturalny rysunek drewna, który dodaje szlachetności. Zobacz top 7 farb do drewna na zewnątrz, czyli takich, które jeszcze dodatkowo chronią je przed deszczem czy słońcem. W ten sposób warto regularnie odnawiać ławki ogrodowe czy płot, nawet jeśli nie zamierzasz zmieniać ich koloru.

 

Co jeszcze możesz zrobić z brzydkim, drewnianym meblem?

Niektórzy w domu nie chcą stosować lakierobejcy, szczególnie w pokojach dziecinnych. Drewniane elementy można tam zabezpieczyć pokostem lub zwykłym olejem lnianym. To szlachetnie przyciemnia drewno i nadaje mu matowego wykończenia. Warto przecierać drewniane elementy olejem, by drewno nasiąkło. To zabezpiecza je do pewnego stopnia przed zniszczeniem, a zwyczajna sosna nabiera dzięki temu nowego wyrazu.

Możesz wybrać lakierobejcę ochronno-dekoracyjną, do wnętrz i na zewnątrz, z połyskiem lub bez. Jeśli nie masz pod ręką takiej profesjonalnej farby, możesz użyć zwyczajnej, np. białej. Gdy efekt nie będzie Ci się podobał, zetrzyj mocno farbę po wyschnięciu papierem ściernym. To sprawi, że nabierze ona szlachetnego, „spranego” charakteru jak wyblakłe od słońca meble na toskańskim tarasie. Istnieją też lakierobejce do drewna z efektami, np. perłowe.  Starych mebli nie trzeba odnawiać na siłę – czasem wystarczy właśnie podkreślić ich wiek i charakter.