- Przegadaliśmy czasem całą noc na temat muzyki, świata, ludzi. Uwielbiam z nim rozmawiać, bo jest po prostu bardzo mądry – wie jak chce żyć i co chce zrobić – w ten sposób Marek Niedźwiecki, znany dziennikarz muzyczny opowiada o Zbigniewie Preisnerze, jednym z największych współczesnych polskich kompozytorów.

Z kolei, ceniony muzyk Stanisław Soyka postrzega Zbigniewa Preisnera jako człowieka ze stali, który sukces może zawdzięczać tylko i wyłącznie samemu sobie:

- Wszystko, co umie i wszystko to, czego może używać w swoim warsztacie, nauczył się sam, a to jest rzadkie i godne podziwu.


Michał Półtorak, współpracujący z kompozytorem skrzypek, przekonuje, że Zbigniew Preisner zawsze jest ciekawy świata, wyzwań i muzyki. - Przede wszystkim jest piekielnie ambitny, wszystko, co robi, to chce robić na poziomie światowym, a rzekłbym, że w niektórych przypadkach nawet – kosmicznym.  

Zbigniew Preisner jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów świętuje w tym roku jubileusz 40 - lecia pracy artystycznej.  Z tej okazji 5 października w hali Tauron Arena w Krakowie zorganizowany zostanie okolicznościowy koncert. W wybranych utworach wystąpią: Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których kompozytor stworzył muzykę. Gośćmi specjalnymi będą Jerzy Trela i Anja Rubik. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com. Organizatorem wydarzenia jest Agencja Prestige MJM.