To już 50 lat, odkąd organizowana jest najstarsza impreza graficzna w Polsce. Główne obchody tego wydarzenia przypadały na 13 i 14 czerwca tego roku.

Punktem kulminacyjnym jest wystawa ,,Okno na Świat'', która przedstawia prace wszystkich nagrodzonych artystów od początku trwania imprezy. Na krakowskich Plantach, w sąsiedztwie Barbakanu widnieją dzieła laureatów - od Hannesa Postmy z Holandii, który otrzymał Grand Prix w 1966 roku, do Deborah Cornell ze Stanów Zjednoczonych, która ową nagrodę uzyskała w roku 2015. Deborah, to pierwsza podwójna zwyciężczyni, która Grand Prix wywalczyła pracą multimedialną.

W Krakowie odbyło się już 20 wystaw sztuki graficznej, w tym 11 Biennale i 9 Triennale. Pierwsza impreza miała miejsce już w 1966 roku. Wystawa ,,Okno na Świat" stanowi refleksję, wspomnienie minionych czasów, przedstawia jak zmieniała się grafika na przestrzeni lat. Ukazuje także uniwersalny język grafiki, za pomocą którego międzynarodowi twórcy porozumiewają się ze sobą i ze swoimi odbiorcami. Przemiany polityczne i społeczne odcisnęły piętno na artystach i samej imprezie - w 1982 roku Biennale nie odbyło się z powodu trwania stanu wojennego.

Podczas wernisażu 13 czerwca, nie zabrakło Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta - Andrzeja Kuliga, który oficjalnie otworzył wystawę. Ze względu na zagranicznych twórców wypowiedzi były tłumaczone z języka polskiego na język angielski i odwrotnie, gdy przemawiali sami autorzy dzieł.


Wystawę można zwiedzać do 31.07.2106 na krakowskich Plantach.