Świece dymne kojarzą się przede wszystkim z kibicami piłki nożnej, jednak w rzeczywistości mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich właściwości i łatwość użycia sprawiają, że można wykorzystywać je w bardzo wielu sytuacjach i miejscach – począwszy od ratownictwa, a skończywszy na sesjach zdjęciowych i planach filmowych. Dowiedz się więcej o świecach dymnych!

Świeca dymna to rodzaj materiału pirotechnicznego o dosyć prostej budowie. Szczelna tuba albo puszka wypełniona jest odpowiednią mieszanką środków chemicznych i zakończona zapalnikiem lub lontem. Po jego odpaleniu świeca wytwarza gęsty dym w określonym kolorze, który determinowany jest przez rodzaj zastosowanych w niej substancji. Efekt wywoływany przez świece standardowych rozmiarów dostępne w sklepach pirotechnicznych trwa nie więcej niż 2-3 minuty. Duże, wojskowe świece o masie kilkudziesięciu kilogramów mogą jednak dymić się nawet do 20 minut.

Świece dymne w wojsku i ratownictwie

Świece dymne stworzone były przede wszystkim z myślą o zastosowaniu militarnym. Mogą być wykorzystywane w walce do maskowania nawet dużych obiektów czy pozorowania pola walki, a także do sygnalizacji. Umożliwiają stawianie zasłon nie tylko na lądzie, ale też na wodzie. Obecnie używa się ich przede wszystkim podczas ćwiczeń bojowych, rekonstrukcji bitew i gier o charakterze militarnym, m.in. paintballa czy ASG – do tworzenia odpowiedniej atmosfery czy zasłony dymnej urozmaicającej rozgrywkę.

Równie szerokie jest zastosowanie świec dymnych w ratownictwie. Służą one do sygnalizacji miejsca wypadku czy przebywania ofiar, szczególnie w żegludze morskiej oraz przy wyprawach wysokogórskich. Ratownicy i strażacy używają ich także podczas ćwiczeń – świece doskonale imitują bowiem zadymienie budynków w związku z pożarem. Z tego samego powodu te elementy pirotechniczne mogą być również stosowane przy ćwiczeniach ewakuacyjnych. Świetnie nadają się także do sprawdzania drożności i szczelności instalacji kominowych, wentylacyjnych i rurociągów, przez co często w swojej pracy wykorzystują je kominiarze.

Efektowne świece dymne

Stosując kolorowe świece dymne dostępne w Fightershop.pl, można też uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Wykorzystują to kibice na stadionach, tworząc oprawę meczów w barwach swoich drużyn. Jednak to nie jedyna sytuacja, w której mogą przydać się walory świec dymnych.

Ze względu na możliwość zadymienia terenu lub imitacji pola bitwy czy miejsca wybuchu świece są bardzo często stosowane przy rekonstrukcjach historycznych – zarówno tych organizowanych w formie widowisk, jak i na planach filmowych. W filmie, serialu czy teledysku mogą pomóc stworzyć także atmosferę tajemniczości.

Zalety świec dymnych wykorzystują też spece od fotografii, pragnąc stworzyć ciekawe tło do sesji zdjęciowych. Dym w różnych kolorach można wykorzystać zarówno przy zdjęciach modowych, jak i np. w oryginalnych sesjach ślubnych. W zależności od warunków atmosferycznych wytworzony przez materiały pirotechniczne dym jest gęsty i równomierny lub tworzy jedynie wrażenie ulotnej mgły (przy dużym wietrze). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnorodnych rezultatów wizualnych, co wpływa na atrakcyjność gotowych materiałów foto/video.

Współcześnie produkowane świece dymne są bardzo bezpieczne, dlatego nie należy obawiać się ich stosowania do dowolnych celów. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Trzymana w dłoni świeca może wywołać poparzenia, dlatego są to produkty przeznaczone do odpalania na powierzchniach płaskich. Świece dymne, tak jak wszystkie produkty pirotechniczne, są też przeznaczone jedynie dla osób dorosłych.