Jak pokazują badania, aż 87,5 proc. Polaków zwraca podczas zakupów uwagę na zniżki i rabaty. Szczególnie przed Bożym Narodzeniem, gdy każda złotówka ma znaczenie. Nic dziwnego, że pracodawcy szukają prezentów, które nie tylko trafią w gusta zatrudnionych, ale także umożliwią im korzystanie z ofert specjalnych i promocji. Dlatego gotówka odchodzi do lamusa, a popularność zyskają nowoczesne karty podarunkowe.

Świąteczny prezent od pracodawcy jest najczęściej nie tylko miłym gestem, ale też wsparciem dla domowego budżetu pracownika. Jak wynika z badania „Szef pomaga Mikołajowi” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services w polskich firmach dominującą formą gwiazdkowych prezentów jest przelew lub gotówka – blisko połowa pracodawców wybiera ten rodzaj upominku, a co trzeci w okresie świątecznym wręcza pracownikom bony i vouchery. Coraz częściej pod firmową choinką można znaleźć karty przedpłacone.

Karta to więcej niż gotówka

Karty przedpłacone są dla pracowników wartościowym prezentem. Prawie 83% ucieszyłoby się z przedpłaconej karty podarunkowej otrzymanej od swojego pracodawcy w okresie okołoświątecznym. Dla ponad połowy ankietowanych (56 proc.) karta przedpłacona to więcej niż otrzymane pieniądze czy bezosobowych przelew. W tej grupie więcej jest kobiet (41 proc.) niż mężczyzn (33 proc.). Dodatkowe zalety kart przedpłaconych dostrzegają przede wszystkim osoby powyżej 50 roku życia (blisko 41 proc.) oraz respondenci w grupie wiekowej 35-49 lat (38 proc.). Karty jako bardziej wartościowe postrzegane są głównie przez osoby z zarobkami powyżej 5000 złotych.

Jak pokazują wyniki badania era przelewów i wręczania pracownikom gotówki przed świętami powoli się kończy. Coraz częściej pracodawcy na święta wybierają prezenty, które niosą za sobą dodatkową wartość. Karta przedpłacona poza środkami przekazanymi na koncie daje swobodę i wygodę wyboru wymarzonego prezentu oraz dostęp do promocji czy ofert specjalnych w tysiącach sklepów w Polsce i w Internecie.

Marta Robak, Junior Product Manager w Sodexo Benefits and Rewards Services w Polsce

Zniżki i rabaty wartością dodaną

Polacy znajdują się w czołówce ogólnoeuropejskich rankingów w kategorii smart shoppingu. Okazuje się, że jesteśmy prawdziwymi mistrzami samokontroli i porównywania ofert[1]. Potwierdzają to równiez odpowiedzi uczestników badania – zdecydowana większości respondentów (87,5 proc.) podczas świątecznych zakupów zwraca uwagę na zniżki oraz rabaty i chętnie z nich korzysta. Blisko 64 proc. uważa, że karta przedpłacona jest dobrym sposobem na to, aby uzyskać dostęp do promocji i ofert specjalnych. Obok bezpieczeństwa transakcji i długiego okresu ważności środków jest to jedna z najistotniejszych cech, jakie wskazali ankietowani.

Szczególnie w okresie okołoświątecznym większość pracowników ocenia podarunek od pracodawcy w postaci karty przedpłaconej, jako praktyczne i wygodne rozwiązanie, które firmy powinny chętnie wykorzystywać. Dzięki takiej karcie można korzystać ze zniżek i rabatów, co stanowi realne wsparcie domowego, nadszarpniętego budżetu świątecznego. Jest to prezent bezpieczny, zawsze trafiony i bardziej elegancki niż przelew lub gotówka.

Badanie „Szef pomaga Mikołajowi” przeprowadzone zostało na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services przez SW Research na reprezentatywnej próbie osób aktywnych zawodowo liczącej 1028 osób, metodą wywiadów on-line (CAWI) w październiku 2018 roku.

[1] Badanie przeprowadzone przez instytut The Future Foundation na zlecenie Visa UK.