Organizator i Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang podziękował we wtorek, 2 października Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu za pomoc i współpracę przy przygotowaniu i przeprowadzeniu jubileuszowej, 75. edycji kolarskiego wyścigu z cyklu UCI World Tour.

Podczas spotkania, które odbyło się w sali konferencyjnej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie wzięli również udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Krzysztof Kowal – Dyrektor ZIS, Adam Siluta – Prezes Zarządu Lang Team i Robert Noceń – Wiceprezes Zarządu Carrefour Polska sp. z o. o. – sponsora głównego TdP.

- Tour de Pologne rozpoczął się nie 75 ale 90 lat temu, 10 lat po odzyskaniu niepodległości. Tak się złożyło, że Kraków był fundamentalnym miejscem dla tego wyścigu. Od 2008 roku mamy umowę z panem Czesławem Langiem, z której wynika, że Kraków jest zawsze kluczowym miastem, tu wyścig się rozpoczyna albo kończy. Gdy mówimy, że jest to Tour de Pologne to trudno sobie wyobrazić ten wyścig bez Krakowa. Jesteśmy miastem, które hołubi – jeśli można użyć tego sformułowania – sport, między innymi kolarstwo. Rafał Majka wywodzi się przecież z klubu ze Swoszowic. Mamy olbrzymie profity z tytułu promocji Krakowa. Dziś byliście Państwo świadkami krótkiego filmu, ale warto zwrócić uwagę, że jak oglądamy relację z wyścigu to zawsze Kraków jest pokazywany w sposób piękny, znakomity, zachęcający do przyjazdu. Bardzo dziękuję Ci Czesławie za to, co robisz dla Krakowa, dla Tour de Pologne – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski i przypomniał także o porozumieniu o współpracy do 2023 roku.

- Naprawdę, bardzo miło wspominam te chwile, gdy zaczynaliśmy organizować ten wyścig.  Niełatwo znaleźć Partnera, czy Miasto-Gospodarza chętnych do współpracy, rozumiejących to, czym jest promocja. W tym roku łączna wartość ekspozycji Miasta Krakowa na antenach telewizyjnych wyniosła około 10 milionów złotych. Przez ponad 7 godzin Kraków był pokazywany w różnych stacjach. To jest impreza dla ludzi, dla dzieci i młodzieży, bo przy okazji robimy też Mini Tour de Pologne.  I jednocześnie poprzez sport możemy promować tak piękne miasto, jakim jest Kraków. Pan Prezydent od razu wyraził chęć współpracy. Cieszę się, że przez 10 lat mogliśmy budować razem nasz polski wyścig – podkreślił Czesław Lang.

Dyrektor Generalny Lang Team – Organizatora Tour de Pologne poinformował we wtorek, że przyszłoroczna, 76. edycja odbędzie się od 3 do 9 sierpnia.

Czesław Lang przekazał Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu pamiątkowy plakat Tour de Pologne z dedykacją i podziękowaniami.

Dyrektor ZIS, Krzysztof Kowal wyraził nadzieję, że w następnych latach podczas Tour de Pologne nie zabraknie kolejnych atrakcji dla kibiców, a być może Kraków włączy się również do współorganizacji… Tour de France, bo taki projekt jest rozważany od kilku lat.