153 kolarzy znalazło się na liście startowej pierwszego etapu 76. Tour de Pologne Kraków - Kraków. Start honorowy nastąpił o godzinie 15:10 na Rynku Głównym. Peleton pokona 132 kilometry i około godziny 18:30 dotrze na metę w al. Focha.

Na trasie pierwszego etapu znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – Myślenice, Czernichów i Kraków oraz trzy Górskie Premie TAURON czwartej kategorii – Lanckorona, Witanowice oraz Kaszów. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

 

Trasa etapu jest dość płaska i dynamiczna, a na finiszu na Błoniach główne role powinni odgrywać sprinterzy. Na starcie pojawi się wiele znakomitych nazwisk, wśród nich ci, którzy płaskie etapy w Tour de Pologne już wygrywali – między innymi Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), John Degenkolb (Trek-Segafredo), czy Fernando Gaviria Rendon (UAE Team Emirates).

 

W wyścigu wystartowało piętnastu polskich kolarzy – Rafał Majka, Maciej Bodnar i Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), Michał Gołaś (Team Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Paweł Bernas (CCC Team) oraz Reprezentacja Polski w składzie Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Jakub Kaczmarek, Adrian Kurek, Maciej Paterski, Szymon Rekita, Marek Rutkiewicz.

 

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) Bardzo się cieszę, że możemy wystartować Tour de Pologne właśnie w Krakowie. Niedaleko stąd się urodziłem, a Kraków to prawdziwie sportowe miasto. Na pewno będzie fajna zabawa.

 

Michał Gołaś (Team Ineos) Mam świetne wspomnienia związane z Krakowem i bardzo się cieszę, że mogę tu wrócić. Prezentacja była wspaniała, a atmosfera na starcie zawsze jest super. Zawsze bardzo miło wraca się do tego miejsca, bo ono kojarzy się z kolarstwem. Nie mogę się doczekać pierwszego etapu.

 Audio:

Tomasz_Marczy+äski.mp3

Micha+é Go+éa+Ť.mp3

Czes+éaw Lang o 1 etapie.mp3