Chaliso to bezpłatna aplikacja, która pomaga znaleźć kompanów do wspólnego uprawiania sportu. Każdy, kto gra w siatkówkę, piłkę nożną czy lubi biegać w towarzystwie, mógł spotkać się kiedyś z problemem braku partnerów. Nawet twórcy aplikacji miewali często ten kłopot, stąd pojawił się pomysł na aplikację Chaliso. Dzięki aplikacji można utworzyć wydarzenie np. Mecz 5x5 na Orliku, zawęzić poszukiwania do wybranej okolicy i znaleźć brakujących zawodników.

Obecnie aplikacja prężnie działa głównie na Śląsku, skąd pochodzą twórcy, ale już teraz ludzie rejestrują się ze wszystkich obszarów Polski. Według przewidywań, do końca roku wydarzenia sportowe będą pojawiać się w każdej okolicy. Pomóc ma w tym nawiązanie współpracy z ośrodkami sportu i rekreacji. Ponadto każda siłownia, grupa taneczna, czy nawet trener personalny może nawiązać współpracę z Chaliso, dzięki czemu zyska dostęp do dużej liczby nowych użytkowników oraz potencjalnych klientów.

Prace koncepcyjne i programistyczne ruszyły w 2017 roku. Obecnie Chaliso osiągnęło pełną funkcjonalność, a od kilku tygodni aplikacja jest dostępna do pobrania ze sklepów Google Play oraz AppStore. Oczywiście nie oznacza to, że twórcy przestali dalej rozwijać swoje rozwiązanie, bo stale trwają prace nad dalszą optymalizacją i udostępnianiem kolejnych funkcji. Warto też dodać, że obecnie aplikacja jest dostępna tylko w języku polskim, ale już niedługo zostanie wprowadzona wersja anglojęzyczna.

Twórcy mają ambitne plany i jak sami twierdzą, rynkiem docelowym dla Chaliso jest Europa Zachodnia oraz Stany Zjednoczone. Mimo to, według szacunków, w samej Polsce żyje ponad 10 milionów osób aktywnie uprawiających sport, dlatego nie mają zamiaru zapominać o swoim rodzimym rynku.

Pomimo dość krótkiego funkcjonowania na rynku, Chaliso już teraz odnosi sukcesy. Pod koniec stycznia można było zobaczyć ten projekt na żywo podczas kongresu Duchowo, Genialnie, Globalnie w ICE Kraków, a oprócz tego aplikacja znalazła się wśród 10 wyróżnionych startupów z szansą na zwycięstwo w konkursie Sport-up! 2018.

O twórcach

Chaliso zostało stworzone przez czwórkę pasjonatów mieszkających w Żorach i Orzeszu. Każdy z nich pracuje w innej branży, jednak po godzinach postanowili skupić się na rozwijaniu własnego biznesu. Sam pomysł na aplikację naturalnie pojawił się w ich głowach, bo sami kiedyś borykali się z problemem braku współzawodników do grania w piłkę i tęsknili do młodzieńczych czasów, w których codziennie mogli spotkać kolegów na boisku. W skład zespołu wchodzą Jarek Wąsik, Marcin Dyrda, Wojciech Sznapka oraz Tomasz Czernik. Od czasu do czasu cała czwórka gra w siatkówkę lub piłkę nożną, a niektórzy wcześniej trenowali np. sporty walki. Obecnie sami aktywnie korzystają z Chaliso, co pozwala szybko wyłapywać im drobne błędy i wymyślać kolejne udogodnienia.