Najnowocześniejszy w województwie kryty basen z ruchomym dnem przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym 4 jest już oficjalnie otwarty! Z obiektu mogą korzystać uczniowie ZSOS nr 1 oraz szkół i przedszkoli, a także wszyscy mieszkańcy Krakowa.

– To najnowocześniejsza pływalnia w Małopolsce. Ruchome dno umożliwia korzystanie z obiektu zarówno małym uczniom, jak i osobom niepełnosprawnym. Pamiętajmy też, że basen został wybudowany w ramach umowy z dzielnicą XVIII jako jedna z rekompensat za budowę spalarni – powiedział podczas otwarcia pływalni Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas budowy pływalni zastosowano nowatorskie rozwiązanie ruchomego dna, które do tej pory nie pojawiło się w żadnym innym małopolskim obiekcie. Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę o wymiarach 25 m  na 16 m. Głębokość basenu sięga od 110 do 180 cm wraz z dnem ruchomym (na połowie niecki, regulowana głębokość 0-120 cm). Regulacja głębokości lustra wody pozwoli na korzystanie z basenu także najmłodszym. Obiekt wyposażony jest też w specjalną windę ułatwiającą dostęp niepełnosprawnym do wody. Hala została zaprojektowana w ten sposób, że jedynym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie powietrzne. Zrezygnowano z podgrzewania plaży przy basenie, by ograniczyć liczbę bakterii i drobnoustrojów w strefie podgrzewanych posadzek. Oprócz 6-torowego basenu użytkownicy mają do dyspozycji saunę fińską, jacuzzi oraz pomieszczenie do rehabilitacji i fizjoterapii. Operatorem basenu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Krakowie, os. Handlowe 4.

Przypomnijmy, że jest to jedna z inwestycji realizujących umowę społeczną zawartą pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Dzielnicą XVIII Nowa Huta jako kompensata za realizację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Łączna wartość nakładów na realizację inwestycji wyniosła 12 133 756,03 zł brutto (w tym dokumentacja projektowa). Dofinansowanie: 2 706 300,00 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki - z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej.

Pływalnia w liczbach:

Dane liczbowe:

  • powierzchnia użytkowa 899,99 m²
  • powierzchnia całkowita 1 362,06 m²
  • powierzchnia zabudowy basenu 1 157,00 m2
  • kubatura 6 520,00 m3

Obiekt pływalni składa się z następujących zasadniczych części funkcjonalnych:

  • główny hol wejściowy wraz z funkcjami strefy wejściowej (szatnia odzieży wierzchniej, kasy, toalety ogólnodostępne, sklepik, pomieszczenia obsługi);
  • blok szatniowo-sanitarny hali basenu;
  • pomieszczenia ratowników;
  • hala basenu;
  • pomieszczenia sauny;
  • gabinet rehabilitacji z pomieszczeniem obsługi.