Historia ostatnich turniejów pokazywała, że Polacy zazwyczaj do ostatniego meczu w grupie przystępowali wyluzowani, ponieważ nie mieli już o co grać. Tym razem będzie inaczej i jest szansa na nawiązanie do sukcesu z 2016 roku, jakim bez wątpienia byłoby wyjście z grupy. Biało-Czerwoni po pierwszym spotkaniu tego turnieju byli skreślani przez kibiców i analityków, jednak pokazali klasę w starciu z Hiszpanią, więc szanse tego zespołu znacząco urosły. Jak zaprezentują się podopieczni Paulo Sousy w starciu ze Szwecją?

Polska

Reprezentacja Polski nie jest faworytem tego spotkania, jednak trzeba przyznać, że przeliczniki w tym przypadku są mocno wyrównane. Szwedzi mają minimalną przewagę, jednak może być ona związana z sytuacją w tabeli, a także faktem, że wygrali swoje spotkanie ze Słowacją.

Polska w tabeli grupy E na Euro 2020 zajmuje aktualnie ostatnią pozycję, jednak ma jeden punkt, który nadal pozwala marzyć. Przed sobotnim spotkaniem Biało-Czerwoni wzięliby taką sytuację w ciemno, ale trzeba przyznać, że w meczu z Hiszpanią niewiele brakowało, żeby Polacy odnieśli zwycięstwo. Dobra postawa pozwala marzyć o korzystnym wyniku ze Szwecją, chociaż zadanie będzie bardzo trudne.

Biało-Czerwoni po pierwsze muszą skruszyć szwedzki mur, który na tym turnieju jeszcze nie stracił nawet jednego gola. Następnie nie mogą stracić gola, co Polakom jeszcze się nie udało. Wystarczy przytoczyć tutaj statystyki, które wskazują, że pod wodzą Paulo Sousy Biało-Czerwoni zagrali tylko jedno spotkanie na zero z tyłu – mowa o rywalizacji z Andorą, na którą trzeba jednak patrzeć z przymrużeniem oka, ponieważ nie był to rywal z najwyższej półki.

Robert Lewandowski może być decydującą postacią w tym spotkaniu. Kapitan reprezentacji Polski pokazał klasę w meczu z Hiszpanią na Euro 2020, gdzie zdobył fantastyczną bramkę. Można zakładać, że żaden z pozostałych polskich napastników nie wykorzystałby tej sytuacji, ponieważ był to pokaz gry ciałem i doświadczenia na najwyższym europejskim poziomie.

Patrząc na statystyki ostatnich rywalizacji pomiędzy Polską a Szwecją trudno być optymistą. Polacy poprzedni raz pokonali tego przeciwnika w 1974 roku, a od tamtego czasu rozegrali siedem potyczek z kadrą Trzech Koron i wszystkie z nich zakończyli porażką.

Polacy przed turniejem zremisowali z Islandią i Rosją.

Polska – statystyki:

 • Polska rozpoczęła Euro od przegranego meczu ze Słowacją 1:2.
 • W sobotę Biało-Czerwoni zremisowali z Hiszpanią.
 • W przypadku wygranej Polacy wyjdą z grupy.
 • Zwycięstwo w meczu ze Szwecją może zapewnić Polsce nawet pierwszą pozycję w grupie.
 • Biało-Czerwoni tylko raz pod wodzą Paulo Sousy zachowali czyste konto.
 • Polska wygrała tylko jeden mecz pod wodzą Sousy – z Andorą.
 • Biało-Czerwoni zanotowali wynik BTTS w obu meczach tego turnieju.
 • Polacy zremisowali w 3 z 4 ostatnich meczów.
 • Polacy nie wygrali w 7 poprzednich rywalizacjach z tym przeciwnikiem.
 • Polska po dwóch spotkaniach ma na koncie – 1 punkt.
 • Polska nie zdobyła gola w 5 z 7 ostatnich rywalizacji ze Szwecją.
 • Polska nie wygrała w sześciu ostatnich meczach na wielkim turnieju.

Szwecja

Szwedzi przystąpią do tego meczu w roli lidera grupy, który ma na koncie 4 punkty. Przed rozpoczęciem turnieju byli wskazywani na drużynę, która powinna walczyć z reprezentacją Polski o drugą pozycję, jednak obecnie mają spore szanse, aby wygrać rywalizację i trafić na teoretycznie słabszego przeciwnika. Co jest konieczne dla Szwecji, aby wygrać grupę? Trzy Korony dla pewności muszą pokonać Polaków. Jest też możliwe, że w przypadku remisu uda im się to osiągnąć, jednak będą musieli liczyć na remis w spotkaniu Słowacji z Hiszpanią.

Największą gwiazdą reprezentacji Szwecji na Euro 2020 jest napastnik Realu Sociedad, czyli Isak. Szwedzki snajper już dziś wzbudza zainteresowanie najlepszych klubów w Europie, więc można się spodziewać, że po tym turnieju zmieni klub. Cena wywoławcza prawdopodobnie będzie oscylowała w granicach 70 milionów.

Isak czy Kulusevski to gwiazdy tego zespołu, jednak ciągle piłkarze na dorobku. Nie można jednak zapominać o znakomitej postawie obrony, która do tej pory nie straciła nawet jednego gola. Robin Olsen fatalnie spisywał się w barwach Evertonu w obecnej kampanii ligowej, gdy dostawał szanse gry, ale w kadrze to zupełnie inny zawodnik. Już od początku Euro 2020 pokazuje, że jest pewnym punktem i bardzo ciężko go pokonać.

Szwecja w ostatnich latach dominowała w rywalizacjach bezpośrednich z Polską, więc można tutaj zakładać, że tym razem będą mieli trudniejsze zadanie. Siedem kolejnych zwycięstw to znakomity rezultat, jednak od czasu tych spotkań minęło już sporo czasu i teraz będą to inne kadry.

Szwecja – statystyki:

 • Szwecja ostatni raz przegrała z Polską w 1974 roku.
 • Szwedzi wygrali w siedmiu poprzednich meczach z Polakami.
 • Szwecja nie straciła gola w dwóch ostatnich starciach.
 • Szwedzi na tym turnieju zdobyli tylko jednego gola.
 • Szwecja jest liderem grupy E – po dwóch meczach.
 • Szwecja ma na koncie 4 punkty.
 • Reprezentacja Trzech Koron w ostatnim spotkaniu wygrała 1:0 ze Słowacją.
 • Szwecja zachowała czyste konto w 5 z 7 ostatnich meczów z Polską.

Zakłady bukmacherskie

Analitycy zakładów bukmacherskich spodziewają się wyrównanej rywalizacji, w której nie będzie zbyt wielu goli. Polacy w tym turnieju trzy razy wyciągali piłkę z siatki i dwukrotnie znaleźli drogę do bramki rywala. Czy uda im się to powtórzyć w starciu ze Szwecją? Prawdę mówiąc, może być to spotkanie do pierwszego gola. Szwedzi dobrze radzą sobie w kontrach i stałych fragmentach, jednak ciężej mają z prowadzeniem gry, co pokazało ich starcie ze Słowacją.

Właśnie stałe fragmenty gry mogą okazać się tutaj decydujące, dlatego też warto zwrócić uwagę na rzuty rożne w tym meczu. Polacy mają z nimi problemy, a Szwedzi radzą sobie w tym aspekcie gry doskonale. Można zakładać, że piłkarze Trzech Koron będą chcieli w ten sposób rozstrzygnąć ten pojedynek.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – redaktor Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95