Reprezentacja powiatu krakowskiego wzięła udział w Sportowej Olimpiadzie Młodzieży Powiatu Monachijskiego, która odbyła się w dniach 21-24 lipca

W organizowanej po raz piąty imprezie sportowej z udziałem partnerskich powiatów wielickiego i krakowskiego uczestniczyło ponad 1100 zawodników. Z powiatu krakowskiego pojechało na nią 32 zawodników i zawodniczek, którzy startowali w następujących dyscyplinach: lekkoatletyka, pływanie, tenis stołowy, siatkówka, strzelectwo, szachy.

Reprezentacja zdobyła w sumie 20 medali, w tym 10 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych.

Zawodnikom kibicowała oficjalna delegacja Powiatu Krakowskiego w składzie: wicestarosta Wojciech Pałka, członek Zarządu Arkadiusz Wrzoszczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj, radni powiatowi Łukasz Krupa i Jerzy Wnęk oraz Małgorzata Zięć, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy.

W programie turystycznym wyjazdu do Monachium znalazło się zwiedzanie centrum miasta, Parku Olimpijskiego i Allianz Areny.

Historia wspólnych olimpiad sięga roku 2008, kiedy po raz pierwszy młodzi sportowcy z powiatów krakowskiego i wielickiego pojechali do Monachium, aby sprawdzić swoje umiejętności na organizowanej przez Powiat Monachijski Sportowej Olimpiadzie Młodzieży. Wtedy narodził się pomysł, aby kontynuować ideę olimpijskich spotkań w latach kolejnych, raz w Polsce, raz w Niemczech, w ramach partnerskiej współpracy trzech powiatów. I tak, kolejne olimpiady odbyły się w 2010 roku w Krzeszowicach, w 2012 ponownie w powiecie monachijskim, a w 2014 w powiecie wielickim.

Kolejna, szósta Sportowa Olimpiada Młodzieży odbędzie się w 2018 roku w Polsce, a jej organizatorem będzie Starostwo Powiatowe w Krakowie.

Wyniki medalowe reprezentacji powiatu krakowskiego z tegorocznych zmagań:

Najwięcej medali (8) zdobyli zawodnicy w konkurencjach lekkoatletycznych:

w biegu na 800 m dziewcząt złoty (Zuzanna Sraga, SP w Krzeszowicach) i brązowy medal (Julia Bulek, ZS w Zalasiu)

w biegu na 800 m chłopców złoty (Jakub Sraga, SP w Krzeszowicach) i srebrny medal (Kacper Szczuka, SP w Krzeszowicach)

w trójboju lekkoatletycznym chłopców złoty (Jakub Sraga, SP w Krzeszowicach) i srebrny medal (Kacper Szczuka, SP w Krzeszowicach)

w trójboju lekkoatletycznym chłopców z rocznika 2002 srebrny (Mateusz Mydlarski, Gimnazjum Nr 1 w Skawinie) i brązowy medal (Jakub Słomiany, Gimnazjum nr 1 w Skawinie) oraz IV miejsce (Dominik Urban, Gimnazjum nr 1 w Skawinie).

Drugą dużą grupą medalistów (7 medali) byli zawodnicy w konkurencjach pływackich:

złoty medal w sztafecie 4×50 m chłopców stylem dowolnym

złoty medal na 100 m stylem dowolnym i stylem motylkowym (Błażej Mioduszewski, Gimnazjum nr 1 w Skawinie)

złoty medal na 100 m stylem dowolnym (Angelika Jeger, Gimnazjum nr 1 w Skawinie)

złoty medal na 100 m stylem klasycznym (Martyna Zapalska, Gimnazjum nr 1 w Skawinie)

srebrny medal na 100 m stylem dowolnym (Weronika Rzeszótko, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie)

srebrny medal na 50 m stylem motylkowym (Eryk Kierzkowski, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie)

ponadto IV miejsce w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem zmiennym.

W tenisie stołowym 4 medale:

złoty medal (Paulina Adamus, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie)

złoty medal w deblu (Paulina Adamus, Zuzanna Staszczak, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie)

srebrny medal (Zuzanna Staszczak, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie)

brązowy medal (Daniel Skrężyna, Gimnazjum w Krzeszowicach).

W piłce siatkowej dziewcząt reprezentantki SP w Krzeszowicach wywalczyły brązowy medal  (Julia Matura, Jagoda Olszówka, Julia Gurgul, Natalia Dziura, Julia Głogowska).

W zawodach strzeleckich brązowy medal zespołowo zdobyli uczniowie

Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale (Łukasz Goraj, Kamil Lepiarczyk, Michał Rudowski, Grzegorz Wójcik, Kamil Kmita).

W szachach zawodnicy zajęli odległe miejsca, ale ich zadanie było szczególnie trudne, bo zmierzyli się ze starszymi rocznikowo zawodnikami. Tym bardziej gratulujemy: Maciejowi Blakowi, Mateuszowi szczecinie i Dariuszowi Kameckiemu!

W Olimpiadzie startowało 32 zawodników, prowadzonych przez 7 trenerów: Agnieszkę Kierzkowską, Agatę Mikulec, Beatę Mlicką, Alicję Milczarek, Czesława Bartla, Pawła Czyża, Maciej Potocznego.

Gratulujemy udziału i zdobytych medali.