Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie i Stowarzyszenie Adventure zapraszają w najbliższą niedzielę, 22 lipca, na V edycję Biegu Twierdzy Kraków. Tym razem biegacze zmierzą się z dystansem 5 lub 10 kilometrów przy forcie św. Benedykta (ul. Stawarza). Trasa biegu została wytyczona w formie pętli o długości 5 km i jest trasą z dużymi przewyższeniami po leśnych ścieżkach i duktach. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są do 20 lipca poprzez formularz, po tym terminie, aby pobiec należy skontaktować się z organizatorem. W godz. 8.00-9.30 odbędzie się rejestracja zawodników, start o godz. 10.00, a o godz. 12.00 dekoracja zwycięzców biegu przełajowego. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na http://bieg-twierdzy-krakow.pl.

Rzecz jasna podobnie jak podczas poprzednich edycji biegu będzie możliwość zwiedzenia fortu. Naprawdę warto, bo fort św. Benedykt jest jednym z unikatów architektury fortecznej w skali europejskiej. Powstał w latach 1853–1856 i reprezentuje typ XIX-wiecznej baszty artyleryjskiej, spotykany w innych twierdzach (Ulm, Werona, Linz, Modlin, Zamość, Koźle, Pula). Tego typu wieże budowano tylko na wzgórzach – stąd lokalizacja fortu na wzgórzu Lasoty, na skraju Krzemionek podyktowana koniecznością obrony przedpola łączącego Podgórze z Krakowem oraz obrony Traktu Lwowskiego (dzisiejsza ul. Wielicka). Obiekt został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Feliksa Księżarskiego (również projektanta Fortu 2 „Kościuszko" i gmachu Collegium Novum).

Fort św. Benedykt przechodził różne koleje. Był wielokrotnie przebudowywany m. in. w latach 1893-1905, po roku 1918 i 1945. W latach 1918-1984 adaptowany był na cele mieszkalne. Podczas II wojny światowej Niemcy więzili w forcie jeńców francuskich. W 1998 roku fort wraz 4,5 ha działką został przekazany na 25 lat Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej Instytut Sztuki. Jednak zaproponowany projekt nadbudowy oraz pomysł rewitalizacji obiektu wzbudziły protesty i ostatecznie fort w 2012 roku wrócił do miasta. Aktualnie opracowywane są warunki przetargu na jego najem.

V edycja Biegu Twierdzy Kraków jest elementem Adventure Trophy 2018 – najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego rajdu przygodowego w Polsce, w którym wystartuje ok. 150 zawodników z całej Europy, m.in. z Finlandii, Estonii, Ukrainy, Danii, Belgii, Holandii czy Hiszpanii.