W niedzielę, 18 września teren skawińskiego obszaru gospodarczego ponownie stał się areną walki z „fochem”. A walczących było naprawdę wielu. W wyścigach biegowych, rolkowych i kolarskich wystartowało prawie 700 zawodników.

Impreza, jak co roku, zgromadziła wielu miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Do Kopanki zjechały się całe rodziny sportowców. Zawody zorganizowane przez Klub Sportowy Optima oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie kolejny raz okazały się zatem sporym sukcesem. Focha „strzeliła” jedynie pogoda, ale i to nie przeszkodziło w dobrej zabawie.

Pierwsze wyścigi rozpoczęły się już o godzinie 10:00. Na starcie stanęli najmłodsi, by przy głośnym dopingu pokonać dystans 200 metrów, a następnie 1 kilometra. Po biegach, dzieci i młodzież przesiadła się na rowery, a na koniec zamieniła buty na rolki. Wszyscy młodzi zawodnicy dzielnie walczyli, by w jak najlepszym czasie przekroczyć linię mety. Liczyła się każda sekunda więc o dokładny pomiar zadbała profesjonalna firma - DataSport.

Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji każdy startujący otrzymał pakiet, który zawierał, między innymi, specjalnie przygotowaną na tę okazję koszulkę oraz kupon do wykorzystania na jedną z dmuchanych atrakcji. Zaznaczyć należy, że narodzili się nam prawdziwi kolekcjonerzy koszulek Focha.  Niektórzy stali bywalcy w swoich zbiorach mają już cztery.

Trud wszystkich biegaczy, rowerzystów i rolkarzy został nagrodzony pamiątkowym medalem i dyplomem. Dodatkowo zwycięska trójka każdej kategorii wiekowej otrzymała puchary i rodzinne wejściówki do krakowskiego Centrum Wspinaczkowego Forteca. Na koniec rozlosowana została wyjątkowa nagroda - rower górski. 

Przed godziną 13:00 na starcie pojawili się dorośli, którzy najpierw przemierzyli 10. kilometrowe trasy podczas wyścigów kolarskich i rolkarskich, by w końcu spróbować swoich sił w Biegach Głównych, czyli na 5 i 10 km. Ten ostatni dystans pokonało 108 biegaczy. Pierwszy do mety dotarł Paweł Starzak z czasem 00:38:53. Dla dwójki szczęściarzy udział w zawodach był wyjątkowo opłacalny, gdyż spośród wszystkich startujących w biegach głównych rozlosowano 2 rowery górskie.

Relacja filmowa: